Home » Futbol » Lider Trabzonspor, Beşiktaş’ı Konuk Ediyor!

Süper Lig lideri Trabzonspor, maçın sonucu ne olursa olsun şampiyonluk şansının azalmayacağını bilerek son şampiyon Beşiktaş’ı konuk edecek.

Karadeniz tarafı, şu ana kadar 21 galibiyet ve iki mağlubiyetle 30 haftanın sonunda 15 puan fark ile rahat bir liderliğe sahip ve kalan sekiz maçında üç galibiyet daha alması neredeyse lig şampiyonluğunu getirmek için yeterli olacak. Beşiktaş ise bu sezonki üçüncü teknik direktörünün başında Önder Karaveli’nin yerine geçen Fransız Valerien Ismael ile forma giyecek.

İstanbul kulübü, lig şampiyonu teknik direktör ve kulüp efsanesi Sergen Yalçın ile bir dizi kötü sonucun ardından Aralık ayında yollarını ayırmış ve yerine genç takım antrenörü Karaveli’yi getirmişti. Sahadaki bazı iyileşmelere rağmen, sonuçlar şu anda 46 puanla sekizinci sırada yer alan kulübün başındayken altı lig maçı kazanan, yedi beraberlik ve iki mağlubiyet alan Karaveli’nin tarafında değildi. Beşiktaş başkanı Ahmet Nur Çebi, hafta ortasında yaptığı açıklamada, yeni teknik direktörün kulübe neler getireceğini görmekten heyecan duyduğunu söyledi. Maçla ilgili soru sorulduğunda başkan gazetecilere verdiği demeçte, “Bu çok önemli bir maç ve kazanmalıyız” dedi. “Trabzonspor iyi bir takım ama herkesin bildiği gibi Beşiktaş da talihsizlikler yaşamış iyi bir takım. Yeni koçumuz yeni bir başlangıç ​​yapıyor; sahada farklı türde bir oyun izleyebiliriz. Ne yapacağını çok merak ediyorum.”

Trabzonspor taraftarları, bir futbol stadyumunda en gürültülü seyirci rekorunu kırmaya hazırlanıyor. 2011’de ezeli rakibi Fenerbahçe’ye karşı oynadığı maçta 131.76 desibel ile rekoru kıran Galatasaraylı taraftarların rekorunu, Medical Park Stadı’nda geçmeye çalışacak.

Trabzonspor, 1975-1976 sezonunda kupayı aldığında üç büyük İstanbul kulübünün şampiyonluk tekelini kıran ilk kulüp oldu. Sonrasında ligi domine etti ve 1980-1981 sezonu da dahil olmak üzere arka arkaya beş lig şampiyonluğu kazandı ve 1983-1984 sezonunda bir tane daha ekleyerek “Karadeniz Fırtınası” lakabını kazandı. Kulüp, özellikle 2010-2011 sezonundan bu yana birçok kez şampiyonluğu kazanmaya yaklaştı, ancak taraftarların lig şampiyonluğu özlemi devam etti. Bu sezon büyük ihtimalle sonunda kupayla yeniden bir araya geldikleri yıl olacak.