Home » Futbol » Abramovich Chelsea’yi Satıp Gelirlerini Ukrayna’daki Savaş Kurbanlarına Bağışlayacağını Açıkladı!

Rus iş adamı Roman Abramovich Çarşamba günü Chelsea Futbol Kulübü’nü 19 yıllık sahipliğinin ardından satacağını doğruladı ve Ukrayna’daki savaş mağdurlarına yardım etmek için satıştan para bağışlayacağına söz verdi.

Rusya’nın komşusunu işgal etmesinin ardından Abramovich’e yaptırım uygulanması yönünde artan çağrıların ortasında, Chelsea patronu yaptığı açıklamada, bu satışın hüküm süren Avrupa ve dünya futbol takımlarının çıkarına olduğunu söyledi. “Mevcut durumda, kulübün, taraftarların, çalışanların, kulübün sponsorlarının ve ortaklarının çıkarına olduğuna inandığım için kulübü satma kararı aldım” dedi.

Abramovich, yardımcılarına, satıştan elde edilen tüm net geliri alacak bir hayır vakfı kurmalarını söyledi. Abramovich yaptığı açıklamada, “Vakıf, Ukrayna’daki savaşın tüm kurbanlarının yararına olacak.” dedi. “Bu, mağdurların acil ihtiyaçlarına yönelik kritik fonlar sağlamanın yanı sıra uzun vadeli iyileşme çalışmalarını desteklemeyi de içeriyor.” Abramovich, satış kararının inanılmaz derecede zor olduğunu söyledi. Umarım hepinize şahsen veda etmek için Stamford Bridge’i son bir kez ziyaret edebilirim” dedi.

Abramovich, 2003 yılında Batı Londra kulübünü satın aldı ve yaptığı yatırım ile beş Premier Lig şampiyonluğu, beş FA Kupası ve iki kez Şampiyonlar Ligi kazanarak takım tarihindeki en başarılı döneme büyük katkıda bulundu. Kulübü satın alması, Chelsea’nin Manchester United, Arsenal ve Liverpool’un hakimiyetini kırmasıyla İngiliz futbolunun seyrini değiştirmeye yardımcı oldu. Geçen sezon finalde Manchester City’yi yenerek Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmayı başardı ve geçen ay Brezilya ekibi Palmeiras’ı yenerek ilk kez FIFA Kulüpler Dünya Kupası kupasını takımının müzesine götürdü.