Home » Diğer » Yeni Dünya Şampiyonu: Lawrence Okolie

Nakavt, turun 46. saniyesinde geldi. Bu galibiyetle Okolie, ağır sıklet şampiyonu Anthony Joshua’nın menajerlik şirketinden dünya şampiyonluğu kazanan ilk boksör oldu. Okolie, Joshua’nın Londra 2012 Olimpiyatları’ndaki altın madalya zaferinden esinlenerek boks yapmaya başladı. O sırada Londra’da bir McDonald’s bayisinde çalışıyordu. Şimdi ise 16. profesyonel maçında, ilk dünya şampiyonluğunu kazandı. Okolie maçla ilgili “Gerçeküstü,” dedi. Okolie; “Bütün hafta gerçekten sakindim. Süreç istediğim gibi gitti. Kemere ulaşacağımdan emindim. Eğitmenim bana acele etmememi daima hatırlattı.”

Polonya’lı eski WBO şampiyonu olan 34 yaşındaki Glowacki, Okolie’nin karşılaştığı en deneyimli rakibiydi ve cumartesi günkü performansı, elit seviyeye ait olduğunu gösterdi. Glowacki, daha önce yalnızca iki yenilgiye uğramıştı: dört dünya kruvazör siklet unvanını birleştiren ve şimdilerde ağır siklette boks yapan Oleksandr Usyk ve mevcut IBF unvan sahibi Mairis Briedis.

Matchroom organizatörü Eddie Hearn, “Tüm unvanlara doğrudan gitmek ve birleştirmek ardından da ağır siklete geçmek istiyoruz,” dedi. “Sos” olarak bilinen Okolie, tıpkı Usyk’in yaptığı gibi, kruvazör siklet dünya unvanlarını Briedis veya WBC ünvan sahibi Ilunga Makabu’ya karşı birleştirmek istediğini söyledi. Okolie ise bu konuda; “Aradığım Briedis,” dedi.