Home » Diğer » UFC 270: Ngannou – Gane: Ön Değerlendirme Ve Bilmeniz Gerekenler

Yeni yıl, en çok beklenen ağır siklet unvan dövüşlerinden birine sahne olacak. Kolay kolay hafızalardan silinmeyecek bir dövüşe sahne olacak olan UFC 270 22 Ocak 2022’de Anaheim, California’da gerçekleşecek

UFC 270: Ngannou – Gane: Ön Değerlendirme Ve Bilmeniz Gerekenler

Yeni yıl, en çok beklenen ağır siklet unvan dövüşlerinden birine sahne olacak. UFC 270 ana etkinliği yalnızca mevcut iki unvanı birleştirmek için yapılacak bir dövüş olmakla kalmayacak, aynı zamanda günümüz sporunun en yetenekli ve ölümcül ağır sıkletlerinin karşılaşmalarına da sahne olacak.

Franci Ngannou eski antrenman arkadaşı ve şu anki geçici şampiyon Ciryl Gane ile UFC 270 kapsamında karşılaşacak. UFC Ağır Siklet Şampiyonu Francis Ngannou, Ciryl Gane ile UFC 270 kapsamındaki karşılaşma öncesinde oyun planına sadık kalmayı amaçlıyor. Ngannou, Fransa’daki MMA Fabrikası’ndayken eski bir takım arkadaşı olan Gane’e karşı ilk şampiyonluk savunmasını yapacak. UFC ekibiyle devam eden bir sözleşme anlaşmazlığının ortasında olan dövüşçü UFC’nin 2022’deki ilk izle ve öde etkinliğinde kemerini savunmaya hazır.

Kolay kolay hafızalardan silinmeyecek bir dövüşe sahne olacak olan UFC 270 Anaheim, California’da gerçekleşecek.

Dövüşün 22 Ocak 2022’de California’daki Honda Center’da yapılması planlanıyor ve 2022’nin ilk izle ve öde dövüşü şimdiden büyük ilgi topladı.

Ngannou şu anki bölüm şampiyonu, ancak son iki yılda Ngannou sadece dört kez ringe çıktı ve 10 ayı aşkın süredir dövüşmedi. Bu dört dövüşte, yalnızca toplamda 169 saniye boyunca ringde kalan Ngannou, mücadeleye bölüm şampiyonu olarak girmesine rağmen, bu birleşme dövüşünde sert bir vuruşlu Gane’e alt etmeye çalışacak.

Ciryl Gane şu anda UFC’de yedi maçlık bir galibiyet serisine sahip. UFC 265’te Derrick Lewis’e karşı kazandığı geçici şampiyonlukla sonuçlanan dövüşle birlikte seriyi sürdürmeye devam ediyor. Ancak, yaptığı bir röportajda ‘Bon Gamin’, bu zaferlerin hiçbirinin sevinmeye değmeyeceğini söyledi. Yine de Gane, UFC 270’teki unvan birleştirme maçında Francis Ngannou’yu yenebilirse kesinlikle mutlu olacaktır.

UFC 270 – Bilmeniz Gerekenler

Tarih: 22 Ocak 2022

Nerede: Honda Merkezi, Anaheim, California

Zaman: UFC 270, Gece 02:00’de ön dövüşlerle başlayacak

Ngannou ve Gane arasındaki dövüş gecenin en önemli dövüşü olarak gösterilirken, şu anki şampiyon Brandon Moreno ve eski şampiyon Deiveson Figueiredo arasındaki UFC hafif siklet şampiyonası üçlemesi de gecenin bir diğer önemli dövüşü olacak.

Ngannou –  Gane – Son Durum

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Ngannou son iki yılda ringde çok az zaman geçirerek bu mücadeleye çıkıyor. Bununla birlikte, güçlü bir soyağacı ve sicile sahip olan Ngannou mücadeleye damga vurmak için ringe çıkacak. Ngannou sert bir dövüşçü ve aynı zamanda çok yetenekli bir boksör. Antrenör Eric Nicksick’in komutası altında çok daha iyi bir dövüşçü oldu. Enerjisini korumayı ve doğru anı beklemeyi öğrenerek, muazzam gücünü rakiplerini alt etmek için kullanıyor.

Gane, UFC 265’te Derrick Lewis’e karşı geçici ağır siklet unvanını kazanmayı başardı ve unvan birleşme mücadelesine giden yolda önemli bir adım attı. Lewis’i ayakları üzerinde boğmayı ve dövüşün hızını kontrol etmeyi başaran usta dövüşçü, rakibini sonunda bir TKO ile yenmeyi başardı. Ngannou gibi, Gane de teknik olarak yetenekli bir dövüşçü ve büyük ölçüde Muay Thai becerileri sayesinde kısa sürede zirveye yükselmeyi başardı. Genellikle sağlam boks becerilerine sahip güçlü dövüşçüler bu mücadelede yer almaktadır. Gane, göze alıcı becerileri sayesinde daha hafif olan rakiplerine karşı bu becerilerini kullanmaya çalışacaktır.

Bu mücadele çok çekişmeli geçecek gibi duruyor. Ngannou’nun muazzam gücü ile Gane’in hızı ve çevikliği arasında her iki tarafında kazanabileceği bir dövüş olacak.

Ngannou’nun muazzam gücüne rağmen Gane, kendi gücünü doğru yönetebileceğinden emin. UFC 268’den önce BT Sports ile yaptığı röportajda Gane, Ngannou ile yaptığı fikir tartışmalarından ve nasıl “daha zeki bir dövüşçü” haline geldiğinden bahsediyor. Ancak Gane yine de UFC 270’te Ngannou’yu yenmek için gereken her şeye sahip olduğundan emin olarak ringe çıkacak.

Gane, ağır vuruşlu Ngannou’yu yenmek için bir ağır sıklet dövüşçü için anormal olan hızına ve çevikliğine güvenecek. Gane’in harika kickboks becerileri vardır ve ayakları üzerinde sekerek tekmelerini yıldırım hızıyla serbest bırakır.

Ngannou’nun Stipe Miocic karşısında kemeri kazandıktan sonra ilk unvan savunması için Jon Jones ile karşılaşması bekleniyordu. UFC daha sonra onunla Lewis arasında bir eşleşmeyi hedefledi, ancak Ngannou daha fazla para istediği için sözleşme müzakereleri durdu.

Ngannou – Gane eşleşmesi, UFC’deki en seçkin dövüşöülerden ikisinin karşı karşıya geldiği bir dövüşe sahne olacak.

Ngannou bir ağır sıklet dövüşçü için anormal bir şekilde rakibine göre biraz daha ağır vuruşlu bir dövüşçü. Burada Gane rakibini yenmek için kesinlikle hızına ve çevikliğine güvenecektir. Gane’in harika kickboks becerileri var ve ayakları üzerinde sekerek tekmelerini yıldırım hızıyla savuracaktır.

Sonucu belirleyecek faktör ne olacak?

Her iki dövüşçünün de dövüşü kazanmak için gerekli becerilere sahip olduğu açık, peki belirleyici faktörler neler olacak?

Ngannou yeterince kafes deneyimine sahip. Stipe Miocic, Junior dos Santos ve Cain Velasquez dâhil olmak üzere ağır sikletin en büyük isimlerinden bazılarıyla dövüştü ve onları yenmeyi başardı. Ringe ve büyük dövüş gecelerinin baskısına alışkın olan Ngannou UFC’nin tüm bölümlerindeki elit dövüşçülerden biri.

Gane, Ngannou’nun aksine aynı seviyede büyük dövüş deneyimine sahip değil. Fakat buna rağmen, onu yeterince ileriye taşıyabilecek yetenek ve beceriye sahip. Ngannou’yu kol mesafesinde tutabilir ve dövüşün başlarında herhangi bir hasar verici darbe almazsa, dövüş ne kadar uzun sürerse, üstün kondisyonunu ve hızını kendi avantajına kullanmak için o kadar fazla fırsatı olacaktır. Cain Valesquez’in UFC’deki şöhret yarışında kullandığı ve bu dövüşte belirleyici bir faktör olabilecek bir ağır sıklet kondisyonu nadir bir faktördür.

Yapılması Planlanan Etkinlikler:

Ana Dövüşler

Ana etkinlik: Francis Ngannou (ş) – Ciryl Gane (ik) – UFC Ağır Siklet Şampiyonası

Brandon Moreno (ş) – Deiveson Figueiredo – UFC  Şampiyonası

Greg Hardy – Alexey Oleynik, Ağır Sıklet

Cody Stamann – Said Nurmagomedov, Horoz Siklet

Movsar Evloev – Ilia Topuria, Tüy Siklet

Poliana Botelho – Ji Yeon Kim, Bayanlar

Ön Dövüşler

AJ Dobson – Jacob Malkoun, Orta Siklet

Warlley Alves – Jack Della, Yarı Orta Siklet

Tony Gravely – Saimon Oliveira, Horoz Siklet

Rodolfo Vieira – Wellington Turman, Orta Siklet

Trevin Giles – Michael Morales, Yarı Orta Siklet

Viviane Araujo – Alexa Grasso, Bayanlar

Matt Frevola – Genaro Valdez, Hafif Siklet

Kay Hansen – Jasmine Jasudavicius, Bayanlar