Home » Diğer » UFC 261’in En Özel Anları!

Gişe rekorları kıran etkinlikte, hepsi muhteşem bir şekilde sona eren üç ünvan maçı yer aldı. Dahası, UFC 261’in ana kartındaki tek bir maç bile hakemlerin kararına gitmedi. Jacksonville’deki kalabalığın da katıldığı etkinlik, bu tarz karşılaşmalara şahsen tanık olmanın ne kadar özlediğini de açıkça gözler önüne serdi. Ancak UFC 261, hayranlara unutulmaz bir aksiyon gecesi yaşatmakla kalmadı. Bazı dövüşçülerin maçlardan sonra söyledikleri sözler belki de gecenin en dikkat çekici şeyleriydi.

Uriah Hall’dan, Chris Weidman’a samimi mesaj UFC 261’in hafızalara kazınmasının bir başka nedeni de bacak sakatlığı nedeniyle sona eren iki maça yer vermesiydi. Ana karttaki ikinci maçta, eski UFC orta sıklet şampiyonu Chris Weidman, Uriah Hall’a karşı çıktığı maçın 17. Saniyesinde bacağını kırdı. Dövüş sonrası röportaj sırasında, gözle görülür şekilde sarsılan Hall, düşmüş rakibine cesaret ve övgü gönderme fırsatı buldu: “Beni mağlup eden, beni korkutan ilk adam olması çılgınca bir hikaye.” Hall, 2010 yılında Ring of Combat 31’de Weidman’la dövüştüğü zamanı kastediyordu. Bu dövüşte Weidman, Hall’a profesyonel MMA kariyerinin ilk kaybını yaşattı. Hall ve Weidman’ın ilk olarak Şubat ayında UFC 258’de dövüşmesi planlanmıştı, ancak “The All-American” COVID-19 hastalığına yakalanınca maçtan çekilmek zorunda kaldı. Weidman’ın bacak sakatlığı, Anderson Silva’nın UFC 168’deki rövanş maçında yaşadığı hasara ürkütücü bir şekilde benziyor. O maçta, Silva’nın bacağı aynı bu şekilde kırılmıştı. Sekiz yıl sonra Weidman, çok benzer bir hamle girişiminde bulunduktan sonra aynı sakatlığı yaşadı.

UFC 261, Rose Namajunas için çok sevilen bir şampiyona karşı bir kez daha galip çıktığında deja vu’ya döndü. ‘Thug’ Rose, ortak ana etkinliğin açılış turunda Çinli yıldız Weili Zhang’ı devirdikten sonra UFC Stawweight ünvanını geri aldı. Dövüş sonrası röportaj sırasında, duygusal olan Namajunas, UFC yolculuğunu dört kelimeyle mükemmel bir şekilde özetledi: “Tekrar yaptım!” Namajunas ilk kez 2017’de, UFC 217’de büyük favori olan, şampiyon Joanna Jedrzejczyk’i yendiğinde UFC kemerini ele geçirdi. Ancak, Namajunas’ın ilk şampiyonluk koşusu Jessica Andrade onu nakavt ile yenince yarıda kesildi. Ertesi yıl, Namajunas, Andrade’ye karşı yaşadığı kaybın intikamını aldı ve UFC 261’de Zhang’a karşı bir şampiyonluk kazandı. Kafaya bir tekme ve yerdeki rakibine birkaç yumruktan sonra, ‘Thug’ Rose, UFC Stawweight tahtına geri oturdu.

Kamaru Usman, Jorge Masvidal’a karşı üstün bir performans sergiledi. “Gamebred”in hayranları, daha öncekilere benzer, çok konuşulacak bir nakavt bekliyorlardı. Ancak bu sefer, nakavt olan taraf Jorge Masvidal oldu. Usman, ikinci raundta Masvidal’i sert bir karşı hamleyle nakavt etti. Dövüşten sonra Usman mesajını Jacksonville’li kalabalığa gönderdi. “Jacksonville, Florida, hepinizin şiddet istediniz öyle değil mi? Rica ederim.” “The Nigerian Nightmare”, 2015’te ringde ilk maçına çıktığından beri kaybetmiyor. Usman’ın UFC 261’deki son zaferi galibiyet serisini 14’e çıkardı ki bu, ağır siklet tarihindeki en uzun ve tüm zamanların en uzun üçüncü UFC galibiyet serisi oldu.