World Rugby, Yeni Zelanda hükümeti ile görüşmelerin ardından turnuvanın bi yıl ertelenmesine karar verildi. Bu sonbaharda Yeni Zelanda’da ev sahipliği yapması planlanan Kadınlar Rugby Dünya Kupası , Covid-19 salgınının yarattığı “aşılmaz zorluklar” nedeniyle 2022 yılına ertelendi. Turnuvanın 18 Eylül’den 16 Ekim’e kadar devam etmesi planlanıyordu, ancak seyahat kısıtlamaları ve karantina gereklilikleri konusundaki belirsizlik, World Rugby’yi etkinliği rafa kaldırmak zorunda bıraktı.

Organizatörler, önümüzdeki hafta Rugby Dünya Kupası kurulu ve World Rugby’nin yönetim kurulu arasındaki toplantıların ardından daha fazla güncelleme yayınlayacak. Bu yılki etkinlikle ilgili beklentiler yüksekti, ancak oyuncuların ve turnuvayı takip edecek taraftarların sağlık güvenliğine ilişkin endişeler artıyordu. “Yeni Zelanda Rugby, Yeni Zelanda Hükümeti ve katılımcı sendikalar dahil olmak üzere kilit ortaklarla yapılan son görüşmelerde, olayın ölçeği ve Covid-19 ile ilgili belirsizlikler göz önüne alındığında, çevreyi güvenli sağlamanın mümkün olmadığı açıkça ortaya çıktı. Tüm takımların sporun en büyük sahnesinde sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için, ”yapılacak turnuvanın bir yıl ertelenmesi kararı alındı.

Turnuvadan önce ve sonra karantinaya hazırlanan takımlarla birlikte, oyuncuların evlerinden uzakta aşırı miktarda zaman geçirme ihtimali de vardı. Etkinliğin üzerinde o kadar çok belirsizlik vardı ki, turnuvayla ilgili net olan tek şey turnuvaya Yeni Zelanda’nın ev sahipliği yapmasıydı. Bu arada, Paris’te oynanılacak olan Fransa- İskoçya maçı bildiğimiz üzere ertelenmişti. Ertelenen bu maçın 25 Mart Cuma günü yapılabileceğine dair umutlar artıyor. taraftarlar, bu denli yüksek rekabet halinde geçecek maçı sabırsızlıkla bekliyor. İskoçya Rugby takımı, Fransa ile oynanılacak maç için hazırlıklarına son sürat devam ediyor. Ertelemenin ardından oluşan bu boşlukta, oyuncular fit durumda kalmak için hem takımla hem de bireysel olarak çalışmalar yapıyor. Fransa Rugby takımında ise sakat olan 3 oyuncunun, maç gününe kadar yetişip yetişmeyeceği belirsizliğini koruyor. Bu sezon Premiership’te küme düşmenin olmaması, alt sıralamadaki kulüpler üzerindeki baskıyı da azalttı. İskoçya, rahat bir şekilde, maçın yeni tarihini belirleyecek komisyonun, maçı en yakın tarihe aldığı takdirde kabul edecekleri konusunda açıklama yaptı.