UEFA, İngiltere’nin Çarşamba günü Danimarka’yı mağlup ettiği EURO 2020 yarı final maçının kilit anında Danimarkalı kaleci Schmeichel’a tutulan lazeri araştırıyor. Danimarkalı kaleci Kasper Schmeichel, İngiltere kaptanı Harry Kane uzatmalarda penaltı kullanırken yüzüne lazer tutuldu. Schmeichel penaltıyı kurtardı, ancak Kane dönen topta golü attı ve bu gol, İngiltere’nin Pazar günkü İtalya’ya karşı finaline geçmesini sağlayan 2-1 galibiyette belirleyici oldu.

Avrupa futbolunun yönetim organı, disiplin soruşturması açtığını ve İngiltere’yi “taraftarları tarafından lazer ” kullanmakla suçladığını söyledi. UEFA, disiplin soruşturmasında, İngiltere taraftarlarının milli marş sırasında, havai fişek yakmasıyla neden olduğu rahatsızlığa da bakacağını söyledi. İngiltere’de maçı televizyonda yayınlayan yayıncı ITV, Schmeichel’in yüzüne yeşil bir lazerin doğrultulduğu görüntülerini gösterdi. ITV sunucusu Mark Pougatch, “Onlar her kimse aptal, Danimarkalılar bunu hak etmiyor.” dedi. “Böyle bir şeyi kimse görmek istemez.” Olaydan sonra İngiliz Futbol Federasyonu’nun saha ekibi, lazer cihazını kimin kullandığını bulmak için UEFA ile birlikte çalıştı. İngiliz Futbol Federasyonu’na göre, “Danimarka FA temsilcisi UEFA Match Manager’a konuyu daha fazla uzatmak istemediklerini doğruladı.” Danimarka Futbol Birliği, habercilerin yorum talebine hemen yanıt vermedi. Disiplin davası, UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu tarafından ele alınacaktır.

Maç sonrasında İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiliz oyunculara ve takımın menajeri Gareth Southgate’ye tebriklerini gönderdi. Johnson perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, “Eh, bunun en sıra dışı oyun olduğunu düşündüm ve açıkçası bu zamana kadar, bu kadar yaratıcı, yetenekli, çok yönlü bir şekilde oynayan ve böyle devam eden bir İngiltere takımı gördüğümü sanmıyorum” dedi. “Asla pes etmediler. Sizi bilmem ama yenilen erken golden hemen sonra eşitliği sağladık ve sonra uzatmalarda galibiyete doğru koştuk. “Herhangi bir aşamada yanlış gidebilirdi, ama olmadı. Kesinlikle olağanüstü. Bu yüzden Gareth Southgate’yi ve tüm ekibi tebrik ediyorum. Çarpıcı olduklarını düşündüm ve onları izlerken gurur duydum.’’ dedi.

Perşembe günü ilerleyen saatlerde, UEFA Hakem Komitesi Hollandalı Björn Kuipers’in Pazar günkü finali yöneteceğini duyurdu. Avrupa futbolunun yönetim organına göre bu, Kuipers’ın yöneteceği yedinci final olacak.