Önümüzdeki haftalarda en büyük uluslararası takımlardan bazıları altın madalya için mücadele edecek. Tokyo Olimpiyatları bu yaz futbol dünyasını kasıp kavurmaya hazırlanıyor. Toplam 16 takım bu yıl etkinliğe katılmaya hak kazandı ve uluslararası mola sırasında onlar için çalışmalarını durdurdu.

Olimpiyatlar geçmişte bazı ilgi çekici futbol maçlarına sahne oldu ve bu turnuvayı izlemeyi bekleyen insanların bu yaz hayal kırıklığına uğraması pek olası değil. Bu yıl Tokyo’da oynanacak oyunlarla Japonya, ev sahibi ülke olarak futbol turnuvasına otomatik olarak katılma hakkını elde etti. Olimpiyatlara katılmaya hak kazanan 16 takım, bir dizi eleme turunun ardından kendi bölgelerinde en iyi takımlar olarak ortaya çıktı. Altı kıtada gerçekleştirilecek turnuvalarla Tokyo Olimpiyatları, efsanevi rekabete damgasını vuran yeni nesil futbolun karmasına tanık olacak.

Olimpiyatlar geleneksel olarak yıllar içinde 23 yaş altı takımlara yer verdi ve 1996 oyunlarıyla birlikte, öngörülen yaşın üzerinde üç oyuncuya izin veren bir kural eklendi. Olimpiyatlara ulaşan futbol takımlarının çoğu, son üç yılda 21 yaş altı ve 23 yaş altı turnuvalarında başarılı oldu. Avrupa, Tokyo Olimpiyatları’nda dört milli futbol takımı tarafından temsil edilmektedir ve bu takımlardan birinin madalya kazanması oldukça muhtemeldir. İspanya, Almanya, Fransa ve Romanya son yıllarda gençlik sistemlerinde başarılı oldular ve bu yıl altın madalya kazanmak için yarışıyorlar. Afrika ülkeleri Olimpiyatlarda tarihsel olarak başarılı oldular ve bu yıl ihtimalleri alt üst edebilirler. Mısır, Fildişi Sahili ve Güney Afrika, diğer ülkeleri sert bir yumruk ile şaşırtabilir ve 2020’de AFC 23 Yaş Altı Şampiyonası’ndaki başarılı performanslar bu ay onlar için iyiye işaret ediyor.

Arjantin ve Brezilya, 2021 Tokyo Olimpiyatları’nda Avrupa ağır sıkletlerine katıldı. Arjantin ve Brezilya, Güney Amerika’nın Olimpiyatlardaki futbol temsilcileridir ve ağzına kadar genç yeteneklerle doludur. İki CONMEBOL devi geçmişte Olimpiyat yıldızları üretti ve Tokyo’da yeni nesil sihirbazlar arayacaklar. Avustralya, Güney Kore ve Suudi Arabistan, AFC 23 Yaş Altı Şampiyonası’ndan turnuvanın temsilcileri olarak ev sahibi Japonya’ya eşlik edecek. CONCACAF federasyonundan da iki takım Tokyo Oyunlarında yer alacak. Bu iki takım olan Meksika ve Honduras, bu ay içerisinde kadrolarını belirleyecek ve Olimpiyatlarda yer alacak.