Bu ay gerçekleşmesi planlanan 2021 Tokyo Olimpiyatları için futbol yaş sınırı 23 olarak sabitlendi. Katılımcı ülkeler, sporun en parlak genç yıldızlarından bazılarının Japonya’da prestijli bu yarışma için mücadele ettiği, gösterişli etkinlik için şimdiden güçlü kadrolar belirlediler. İşin sonunda altın madalya var.

Olimpiyatlarda futbol geleneksel olarak 23 yaş altı turnuvası biçimini almıştır ve bu yılki yarışma da benzer bir format izleyecektir. Tokyo Olimpiyatları’nın ev sahipliği yaptığı erkekler futbol turnuvasına 16 takım katılıyor ve her takım dört gruptan birine seçiliyor. Kadınlar futbol turnuvasında ise 12 uluslararası takım Tokyo Olimpiyatları’nda madalyalar için birbirleriyle yarışıyor. Büyük Britanya, Kanada ve ABD gibi ülkeler yarışma için güçlü kadrolar belirlediler ve altın madalya kazanmaya niyetli olacaklar. Erkekler turnuvasında ayrıca, bu yaz Olimpiyat futbolunda yer alan Fransa, İspanya, Arjantin, Brezilya ve Almanya ile ağır sıkletlerin adil payı da bulunuyor. Bu takımların birçoğu bu yaz şimdiden yüksek profilli uluslararası yarışmalara katıldı ve Tokyo Olimpiyatları için genç kadroları belirlemek için övgüye değer derinliklerinden yararlandı.

Tokyo Olimpiyatları futbolu, seçilmiş birkaç kıdemli isimle birlikte genç kadrolara sahip ülkelerden oluşuyor Tokyo Olimpiyatları, 1996’dan beri her futbol takımında 23 yaş üstü en fazla üç oyuncuya izin verilen bir emsal izledi. Euro 2020 ve Copa America 2021’in bu yıl yoğun bir programa katkıda bulunmasıyla birlikte, uluslararası futbolun büyük isimleri bu kuralı iyi bir şekilde kullandı ve deneyimli isimlerine bir şans verdi. Örneğin Dani Alves, Brezilya’nın Olimpiyatlar futbol takımına seçildi ve ülkesinin genç silahlarını yarışmada madalyaya götürmeye hazırlanıyor. Mikel Merino, Franck Kessie ve Florian Thauvin, Olimpiyatlara katılan diğer yüksek profilli deneyimli oyunculardan bazıları. İspanya, orta sahada yer alan Euro 2020 yıldızı Pedri ile birlikte Olimpiyatların en etkileyici kadrolarından birine sahip. Mikel Oyarzabal, Bryan Gil, Dani Ceballos ve Marco Asensio gibi isimler saflarında yer alırken, İspanyollar bu yaz altın madalyayı alacak, zorlu bir kadro oluşturmak için sağlam iç yapılarını sonuna kadar kullandılar.