Sophia Üniversitesi’nin Tokyo’daki Alman Japon Çalışmaları Enstitüsü müdürü olan Alman gönüllü Barbara Holthus, “Aşılar hakkında konuşmuyorlar, bizim test edildiğimizden bile bahsetmiyorlar” dedi. Bu endişe, Japonya’nın yaklaşan dördüncü dalgayla savaşı ile daha da arttı. Ülke, Cumartesi günü toplam 500.000 koronavirüs vakasını geçti ve bazı iller, günlük enfeksiyonlar arttıkça Covid-19 kısıtlamalarını tekrar sıkılaştırıyor. Saitama Tıp Üniversitesi’nde profesör olan Hideaki Oka, Japonya’nın 23 Temmuz’da Oyunlar başlamadan önce son dalgayı kontrol altına alamayabileceğini söyledi.

Başbakan Yoshihide Suga Pazartesi günü, Haziran ayı sonuna kadar 100 milyon aşı dozunu güvence altına alma taahhüdünü yinelerken, şimdiye kadar Japonya 126 milyon kişiden sadece 1,1 milyonunu – nüfusun % 1’inden daha azını aşıladı . Sadece % 0.4’ü iki doz almıştır. Holthus, Oyunları desteklemenin “hayatta bir kez” bir fırsat olduğunu söyledi. “Ama şimdi bu gerçekten tehlikeli bir deneyim,” dedi.

Tokyo 2020 organizatörleri CNN’e yaptıkları açıklamada, “aşı olacağını ve hatta aşı olmadan güvenli ve emniyetli Oyunlar” düzenlemeye hazırlandıklarını söylediler. Açıklamada, “Öte yandan, aşıların yurtiçi ve yurtdışında uygun şekilde uygulanacağını ve bu nedenle enfeksiyonun bir bütün olarak azaltılacağını umuyoruz.” Denildi.

Uzmanlar, gecikmenin bir kısmının Japonya’daki önceki aşılama çabalarına zarar veren aşı şüpheciliğinden kaçınmak için tasarlanan resmi tedbirden kaynaklandığını söyledi. Her iki durumda da, bu yaklaşım Japonya’yı 171 milyon aşı uygulayan Çin ve 108 milyon doz veren Hindistan gibi diğer Asya ülkelerini geride bıraktı . Saitama Tıp Üniversitesi’nden Oka, “Yaşlı vatandaşların Haziran ayına kadar aşı olması gerektiğini söylüyorlar, ancak gerçekte Covid’i tedavi eden tıbbi personel bile henüz aşı olmadı” dedi ve Haziran aşı hedefine inanmadığını da sözlerine ekledi. Oka, hükümetin Oyunlar için ülkeye giren tüm sporcuları aşılamaya öncelik vermesi gerektiğini söyledi, ancak henüz nüfusunun yalnızca % 0.4’ünü aşılayabilen Japonya’nın, bu durumu nasıl kontrol altına alacağı merak konusu.