Japonya, daha bulaşıcı varyantların yol açtığı Covid-19 vakalarındaki artışı kontrol altına almak için mücadele ettiği ve sağlık personelinin bazı bölgelerde sağlık hizmetlerinin açık olduğu konusunda uyardığı Tokyo ve diğer bazı bölgelerde olağanüstü hal Mayıs ayı sonuna kadar uzatıldı. Pandemi nedeniyle bir yıl ertelenen Olimpiyatlar, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve organizatörlerin sporcuların ve diğer ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak için yeterli önlemlerin alınmasıyla beraber 23 Temmuz’da başlayacak. Yomiuri Shimbun tarafından 7-9 Mayıs tarihleri arasında yapılan ankete göre, Japon halkının % 59’u Oyunların iptal edilmesini isterken,% 41’i güvenlik önlemlerinin arttırılması gerektiğini söyledi. IOC tarafından reddedilen bir seçenek olan “erteleme” bir seçenek olarak sunulmadı. Olimpiyatların devam etmesi gerektiğini söyleyenlerin% 23’ü, bunların seyircisiz yapılması gerektiğini söyledi. Yabancı seyirciler yasaklandı, ancak yurtiçi seyirci ile ilgili nihai karar Haziran ayında verilecek.

TBS News tarafından hafta sonu yapılan bir başka anket,% 65’inin Oyunların iptal edilmesini veya tekrar ertelenmesini istediğini,% 37’sinin etkinliği tamamen iptal ettiğini ve% 28’inin başka bir erteleme istediğini ortaya koydu. Kyodo haber ajansı tarafından Nisan ayında yapılan benzer bir anket,% 70’inin Olimpiyatların iptal edilmesini veya ertelenmesini istediğini ortaya koydu. IOC’nin başkan yardımcısı John Coates Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Japonların Oyunlar hakkındaki düşüncelerinin “endişe verici” olmasına rağmen, sporun devam etmeyeceği hiçbir senaryoyu öngöremediğini söyledi. Japonya başbakanı bunu iki veya üç hafta önce Amerika Birleşik Devletleri başkanına söylemişti.

Ancak Pazartesi günü, Japonya başbakanı Yoshihide Suga, hükümetinin Oyunlara halk sağlığına öncelik vermediğini söyleyerek son sözü IOC’nin vereceğini söyledi. Bir parlamento komitesi toplantısında Covid-19 enfeksiyonları artsa bile Oyunların devam edip etmeyeceği sorulan Suga, “Olimpiyatları asla ilk sıraya koymadım” cevabını verdi. Ve ekledi: “Önceliğim Japon nüfusunun yaşamlarını ve sağlığını korumaktı. Önce virüsün yayılmasını önlemeliyiz. ” Tokyo Olimpiyatları’nın başlamasına çok az bir süre kalmış olmasına rağmen belirsizlikler artarak devam ediyor. Bu belirsizliklerin ilerleyen süreçte nasıl sonuçlanacağını hep beraber göreceğiz.