Tokyo Başkanı Yuriko Koike Salı günü yaptığı açıklamada, yeterli sayıda hastanenin yaşlılar arasında Covid-19 aşısının yaygınlaştırılmasındaki hızlanma ile birleştiğinde, şehrin 10 gün içinde “güvenli ve emniyetli” Olimpiyatlar düzenleyebileceği anlamına geldiğini söyledi. Ancak son birkaç haftadır aşı bölgesi olarak yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdüren Tokyo hükümet merkezindeki bir röportajda konuşan Koike, Covid-19 sürecinin bitmekten çok uzak olduğu ve yayılan Delta varyantının büyük bir risk olarak kaldığı konusunda da uyardı. “Önümüzdeki 10 gün ve olimpiyatlar sırasında çok sayıda insan aşılanacak. Bunun sonucundaki en büyük değişiklik, yaşlılar arasında ölüm ve ağır vaka oranlarında önemli bir düşüş olacak” dedi.

Yorgunluk nedeniyle hastaneye kaldırıldıktan kısa bir aradan sonra işe dönen Koike, “Olimpiyatların başlangıcından itibaren insanların güvende olması için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Seyirciler olmasa da turnuva organizatörlerinin televizyon başındaki insanları mutlu edeceğinden eminim.” dedi. Japonya’nın aşı sunumu yavaş başladı ve hızlandıktan sonra ise tedarik aksaklıklarıyla karşı karşıya kaldı. Nüfusun sadece yüzde 28’i en az bir kez Covid-19 aşısı aldı.

Japonya’nın başkenti, pazartesi günü dördüncü olağanüstü durumuna girdi ve geçen hafta Oyun organizatörlerini neredeyse tüm mekanlardan seyircileri yasaklamaya iten Covid-19 vakalarındaki bir toparlanmanın ortasında bar ve restoranların erken saatlerde kapanmasına neden oldu. Yurt dışından gelen seyirciler aylar önce zaten yasaklanmıştı ve yetkililer şimdi insanların hareketini minimumda tutmak için insanlardan oyunları TV’de izlemelerini istiyor.

Beyaz Saray salı günü yaptığı ve Başkan Joe Biden’in yer almadığı bir duyuruda, ABD First Lady’si Jill Biden’ın 23 Temmuz’daki açılış töreni için Tokyo’ya gideceğini söyledi. Koike, “Oyunların seyircisiz düzenlenmesi çok üzücü” dedi. “Riskleri azaltabileceğimiz açık, ancak seyirciler de sporcular için çok önemli ve onlara büyük bir destek veriyor. Olimpiyatları onlarsız yapmak zorunda olmamız büyük bir utanç. Bu şekilde bir turnuva düzenlemeyi hiç istemezdik fakat bulunduğumuz şartlar altında insanların sağlığı için bunu yapmak zorundayız.” dedi.