Pazar günkü İtalya’nın Euro 2020 finalinde İngiltere’yi yenmesinin ardından bazı İngiltere oyuncularına yönelik çevrimiçi ırkçı taciz, takımın menajeri Gareth Southgate tarafından “affedilemez” ve “bizim temsil ettiğimiz şey değil” olarak tanımlandı.

Marcus Rashford, Jadon Sancho ve Bukayo Saka, Wembley Stadı’nda 3-2’lik mağlubiyette penaltıları kaçırdıktan sonra sosyal medyada hedef alındı. Pazartesi günü sanal bir basın toplantısında konuşan Southgate, “Bazılarının istismar edilmesi affedilemez” dedi. “Bir kısmı yurt dışından geldi, bize bu söylendi ama bir kısmı da bu ülkeden. Southgate, “İnsanları bir araya getirmek için bir ışık feneri olduk ve milli takım herkes için var. Taraftarlardan gelen enerjiyi ve pozitifliği hissettik ve bununla inanılmaz gurur duyuyorum.”

Euro 2020 turnuvası öncesinde ve sırasında, İngiltereli oyuncular her maçın önünde ırkçılık ve eşitsizliğe karşı mücadelede birlik göstergesi olarak diz çöktüler. Bu, İngiltere taraftarlarının bazı kesimlerinde öfkeye neden olan bir hareketti ve bazı taraftarlar, oyuncular diz çökerken yuhalamayı seçti. Johnson, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bu İngiltere takımı, sosyal medyada ırksal olarak istismar edilmeyi değil, kahraman olarak övülmeyi hak ediyor” dedi. Bu korkunç istismarın sorumluları kendilerinden utanmalı” dedi. İngiltere’nin eski milli oyuncusu Gary Neville, Johnson’ı fırsatı varken eşitlik mücadelesinde oyuncuları yuhalayan taraftarları kınamadığı için eleştirdi. Neville Sky News’e verdiği demeçte, “Gareth Southgate ve oyuncular birkaç hafta önce kamptayken, yaklaşık beş gün bize eşitliği teşvik etmek için diz çöktüklerini ve bunun ırkçılığa karşı bir hareket olduğunu söylediler.” Neville, “Gerçek şu ki, futbolda bariz bir sorun var, toplumda oyuncuları ten renginden dolayı sportif hareketler için eleştirmenin temel olarak kabul edilebilir olduğunu düşündüğümüz bir sorun var.”

Euro 2020 öncesinde Southgate, ülkeye oyuncuların seslerini iyilik için kullanmaya devam etmesinin neden önemli olduğunu düşündüğünü açıklayan bir açık mektup yazdı. İngiltere Futbol Federasyonu yaptığı açıklamada, Prens William’ın ayrımcı tacizden dolayı çok üzüldüğünü söyledi. İngiliz milli takımının Twitter hesabı Pazartesi günü oyuncuları destekledi. “Bu yaz forması için her şeyini veren kadromuzdan bazılarının kaybedilen maçtan sonra internette ayrımcılığa maruz kaldığı için çok üzgünüz. Oyuncularımızın yanındayız.”