Ukrayna’nın EURO 2020 serüveni, cumartesi günü Roma’da çeyrek finalde İngiltere’ye 4-0 mağlup olmasının ardından sona erdi. Andriy Shevchenko’nun tarafı her şeyini verdi, ancak bu yeterli değildi, çünkü mavi ve sarılılar, İtalyan başkentinde çok aç bir İngiliz takımı tarafından parçalara ayrıldı. Ukrayna İngiltere’ye karşı koyamadı ve Gareth Southgate’in istekli takımına karşı çok pasif kaldı. Ukrayna’nın sahip olduğu türden bir turnuva için muhtemelen bu şekilde gitmeyi hak etmediler. Ancak futbol bazen acımasız bir oyun olabilir.

İngiltere mükemmel formdayken, Ukrayna’nın oyun sırasındaki komik savunması da onlara yardım etti. Harry Kane’in açılış golü, Ukrayna’nın zayıf adam markajının bir sonucuydu, Harry Maguire ve Jordan Henderson ise eve gitmek için demarke vaziyette kaldı. Belki de büyük maç tecrübesi eksikliği Ukrayna’nın sonu oldu. Mavi ve sarılılar, bir süredir büyük sahneden uzaktı ve görünüşe göre bu olay karşısında şaşkına dönmüşlerdi. Proaktif, kompakt ve dirençli oldukları önceki maçlarının aksine, Shevchenko’nun tarafı İngiltere’ye karşı kırılgan görünüyordu ve hatalarının bedelini ödemek zorunda kaldılar.

Turnuvadan ayrılmasına rağmen, Ukrayna’nın Euro 2020 kampanyasından geri alabileceği birçok olumlu şey var. Sıkı çalışma ve kararlılıkla turnuvanın bu aşamasına geldiler. Bu nedenle Shevchenko, takımın ne kadar ilerlediği konusunda alkışı hak ediyor. Chelsea ve AC Milan’ın eski forveti, takımı herhangi bir takımla mücadele etmeye hazır korkusuz bir birime dönüştürmeyi başardı.

Sportstar’ın aktardığına göre maç sonrası basın toplantısında Shevchenko, “Bu tür oyuncularla rekabet edebilmek için ilk beş ligde oynayan oyunculara sahip olmanız gerekiyor” dedi. Kiev’e geri döneceğiz. ; her şeyi özetleyeceğiz ve elde ettiklerimizi raporlayacağız. Federasyon (geleceklerimizle ilgili) bir karar vermek zorunda kalacak, bunu yapmak için zaman var, kimsenin acelesi yok.” Shevchenko, bu oyuncu grubuyla özel bir şey yarattı ve bu, onların oyun tarzından belli oluyor. Ukrayna, Euro 2020’de yarı finale çıkmamış olabilir, ancak etkileyici performanslarıyla kendilerini çok gururlandırdılar.