Serena Williams’ın 2021 Wimbledon süreci, salı günü ilk turda talihsiz ve zamansız bir şekilde sona erdi. Williams, Aliaksandra Sasnovich’e karşı çıktığı ilk maçın beşinci oyununda kaydı ve bacağının zaten ağır bir şekilde bağlı olan bir kısmını incittiği görüldü.

Yedi kez şampiyon olan oyuncu tedavi için sahadan çıktı ancak ağır bir topallamayla geri döndü. Williams, yedinci oyunda tekrar düşmeden önce birkaç sayı daha oynadı, bu sefer ayağa kalkmak için mücadele etti. Sandalye hakemi, ağlara doğru uzun bir yürüyüş yaparken Williams’a koştu ve gözyaşları içinde maçı Sasnovich’e teslim etti.

Williams, Wimbledon tarihinin en büyük şampiyonlarından birini ayakta alkışlayan kalabalığa veda etti ve bir özür işareti yaptı. 39 yaşındaki oyuncunun medya yükümlülüklerini yerine getirmediği ve All England Club’dan ayrıldığı bildirildi. Serena Williams kısa bir süre sonra medyaya bir açıklama yaptı. 39 yaşındaki oyuncu bu şekilde dışarı çıktığı için “kalbinin kırıldığını” söyledi ancak kısa ömürlü maç boyunca kendisini alkışlayan taraftarlara yürekten şükranlarını dile getirdi. Williams, “Sağ bacağımı incittikten sonra bugün çekilmek zorunda kaldığım için kalbim kırıldı.” Dedi. “Sevgi ve şükranlarımı, Center Court’ta olmayı bu kadar anlamlı kılan taraftarlara ve takıma borçluyum. Bugün sahaya çıkıp inerken, kalabalığın olağanüstü sıcaklığını ve desteğini hissetmek benim için dünyalar demekti.”

Sakatlanan oyuncular medya yükümlülüklerinden vazgeçebilecekleri için Serena Williams basın toplantısını kaçırdığı gerekçesiyle ceza almayacak. Pazartesi günkü ilk tur maçında kaygan zeminde zor zamanlar geçiren Britanyalı Andy Murray, Serena Williams’a destek verdi. Murray, “@serenawilliams için acımasız ama oradaki merkez kort son derece kaygan” dedi. “Oradan mücadele etmek kolay değil.” Aliaksandra Sasnovich, 2019 ikincisi için “üzgün olduğunu” söyledi ve sahadaki çimlerin devam etmeyi zorlaştırdığını kabul etti. Sasnovich, “Serena için çok üzgünüm. O harika bir şampiyon” dedi. “Bazen teniste olur, tüm iyi duygularım onunla. Yüzey çok kaygandı, ben de düştüm. Bir açı yaptığında koşamadım, çünkü çok kaygandı.”