Şu anki haliyle bir nesilden fazla bir süre sonra, Şampiyonlar Ligi ilk kez gerçek bir lig haline gelmek üzere. Organizatörler, değişikliklerin daha iyi eşleşmeler, daha az anlamsız oyun ve daha fazla drama üreteceğini söylüyor. Eleştirmenler, bu tür değişikliklerin her zaman neyle ilgili olduğuyla ilgili olduğunu söylüyor: daha çok para.

Yeni görünüme sahip Şampiyonlar Ligi, Avrupa futbolunun yönetim organı UEFA‘nın liderleri tarafından belki de bu haftaki toplantılarından hemen sonra açıklanacak. Ortaya çıkacak olan şey, mevcut 32 takımından 36 takıma genişletilen ve eleme turlarına kimin ilerleyeceğine karar verecek 8 grup yerine tek bir lig tablosu üzerinden ilerleyecek bir turnuva. Avrupalı futbol yetkilileri, yeni formatın daha fazla heyecan katacağını ve neredeyse tüm takımların final maçlarına kadar eleme turlarını geçme şansına sahip olacağını savunarak değişiklikleri desteklediler.

Yeni kurulumu açıklamadan önce, mevcut sezonu ve takımları kullanarak turnuvanın şimdi nasıl geliştiğine kısa bir göz atalım; Şu anda, Şampiyonlar Ligi’nin grup aşaması olan açılış turu, her biri dört takımdan oluşan sekiz gruptan oluşuyor. 32 takım çekilişle gruplara yerleştirilir . Sıralamalar, grupları zorlukla aşağı yukarı eşit tutar ve aynı ülkeden takımlar bu aşamada kasıtlı olarak ayrı tutulur Her takım, kendi grubundaki diğer üç takımla ev ve deplasman maçları oynar. Bir galibiyet için üç puan ve beraberlik için bir puan verilir . Her gruptan toplam puanda ilk iki takım eleme turuna geçer . Takip eden eleme turu, Dünya Kupası veya NCAA basketbol şampiyonasının son aşamalarına benzer.

UEFA‘nın yeni planı, grup aşamasını ortadan kaldırıyor. Tüm katılımcıları 36 takımlık bir masaya yerleştiren organizatörlerin iki hedefi vardı. İlki ekonomikti: Daha fazla oyun, bilet satışlarından, sponsorluklardan ve yayın haklarından daha fazla gelir anlamına geliyordu. İkincisi, rekabeti daha uzun tutmak, sonraki oyunların daha fazla takım için önemli olma şansını artırmaktı.

Yeni formatta, her takım hem kalite hem de coğrafya açısından farklı bir grup rakibe karşı 10 maç oynayacak . Lig düzeni mükemmel değil; tüm takımlar birbirleriyle maç yapmayacak ve kaçınılmaz olarak bir takım daha güçlü takımlarla maç yaparken, başka bir takım daha güçsüz rakiplerle oynadığı için şikayetler olacaktır. Ancak uzunluğu ve takımların 8 grup terıne tek bir gruptan ilerlemesi sebebiyle her takımın son maça kadar şansı olacak.