Olimpiyatlar, geçen yıl Mart ayında koronavirüs salgını nedeniyle ertelendikten sonra, bu yıl 23 Temmuz’da başlayarak 8 Ağustos’ta sona erecek. Ancak bir enfeksiyon dalgasıyla mücadele eden Japonya, Mayıs ayı sonuna kadar başkenti Tokyo ve üç bölgede olağanüstü hal ilan etti. 2008 Pekin Oyunlarında çift altın ve dört yıl sonra Londra’da teklerde gümüş kazanan Federer, İsviçre televizyon kanalı Leman Bleu’ya yaptığı açıklamada “Dürüst olmak gerekirse ne düşüneceğimi bilmiyorum. İkilem arasındayım.”Olimpiyatlarda oynamayı çok isterim, İsviçre için bir madalya kazanmak beni özellikle gururlandırır.”

Yeniden planlanan Oyunların iptali çağrısında bulunan bir dilekçe , insanlar tarafından dokuz günde 350.000 kişi tarafından imzalandı ve Cuma günü turnuvayı düzenleyen organizatörlere sunularak Olimpiyatların devam edip etmeyeceği konusunda yeni soruları gündeme getirdi. Erkekler tenisinde en çok grand slam tekler şampiyonluğu için 20 yaşında Federer ile berabere kalan Rafael Nadal ve bu hafta 23 kez grand slam galibi Serena Williams, Tokyo’da yarışmaktan hala emin olmadıklarını söyledi. Japonya’nın en iyi kadın ve erkek tenis oyuncuları Naomi Osaka ve Kei Nishikori de oluşan endişelere hak vererek, salgın sırasında Olimpiyatları düzenlemenin risklerinin dikkatlice tartışılmaya devam etmesi gerektiğini söyledi. Dört çocuk babası Federer, Pfizer-BioNTech Covid-19 aşısını yaptırdığını söyledi.

Önümüzdeki hafta Cenevre Açık’ta oynayacak olan tecrübeli sporcu Federer, diz problemleri nedeniyle bir yılın ardından Mart ayında geri döndüğünden bu yana ikinci turnuvasını oynadı ve bu konuda; “Uzun süre yüksek rekabetten uzak kalmama rağmen iyi bir şekilde dönüş yapabildiğim için mutluyum” dedi. “İsviçre’de kalıyorsam bile avantajları olduğunu düşünüyorum. Her şeyden önce bu konuda bu kadar dikkatli olmamın sebebi kendimden ziyade yakınımda olan insanlar için. Çünkü çok dikkatli olsam bile hava yoluyla hasta olup onu başka kimseye bulaştırmak istemem.