Roger Federer en son Cenevre’de oynadığında, 80.000 taraftar onu Laver Cup‘ta Avrupa Takımını zafere götürürken Palexpo Arena’yı ağzına kadar doldurarak üç gün boyunca tezahürat yaptı. Bu , Eylül 2019’daydı . Salı günü, Tennis Club de Genève’e sadece 100 taraftar katıldı ve Federer, Pablo Andújar ile karşı karşıya geldi. Artık dünya ve tenis turu salgınla boğuşmaya devam ederken ve 39 yaşındaki Federer son sakatlığını yaşamadan önceki haline göre şimdi çok farklı.

Bu, 11 Mart’tan beri ilk maçıydı ve Şubat 2020’den bu yana sadece ikinci turnuvasıydı. Pas, zaman zaman yanlış vuruşlar ve baskı altında kaçırılan ilk servislerle ortaya çıktı, ancak Federer ayrıca servisini kırmak için muhteşem bir forehand pas atışı yaptı ve servisini kırdı. 35 yaşındaki İspanyol emektar Andújar Salı gününe kadar Federer ile hiç karşılaşmamıştı, ancak maç sırasında daha kontrollü ve güvenilir olan taraf oydu. Andújar, Cenevre Açık’ta 16. turda kırmızı toprak üzerinde 6-4, 4-6, 6-4′ lük skorlarla maçı kazandı. Federer, “Bunu hak etti çünkü maç içerisinde benden daha istikrarlıydı” dedi. Federer başlangıçta ve gerileme aşamalarında çok sık savunmaya geçti ve çoğu zaman oyunun kontrolünü ele almak yerine daha pasif kaldı.

Deneyimli koç ve ESPN analisti Darren Cahill, “Roger kil üzerinde ilk maçında sağlıklı, zinde görünüyordu ve iyi hareket etti,” dedi. “Toprak kortta yolunu gerçekten iyi bilen bir adama karşı çok paslanmış görünüyordu.” Andújar, geri dönüşler hakkında Federer’in bu aşamada yaptığı kadar çok şey biliyor. Andújar, birden fazla dirsek ameliyatı olmak zorunda kalıp güzel geri dönüşler yaptı, tıpkı bir zamanlar önemli ölçüde yaralanmamış olan Federer’in 2016’da ilki ve 2020’de iki tane daha olmak üzere üç diz ameliyatından geri dönmek zorunda kalması gibi. 2017’de üç ana dal daha kazanmak ve 1 numaralı sırayı yeniden kazanmak için geri döndü, ancak başka bir başarılı geri dönüş şuan için pek olası gözükmüyor.