Dört kez olimpiyatlarda altın madalya alan ve tüm zamanların en büyük tenis şampiyonu olan Roger Federer salı günü yaptığı açıklamada, dizindeki son sakatlığın onu ciddi derecede zorlamaya başladığını söyleyerek İsviçre’yi Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda temsil etmeyeceğini açıkladı.

39 yaşındaki oyuncu 2020 yılında, Covid-19 sürecinde iki dizinden de ameliyat geçirerek sahalardan uzun bir süre uzak kalmıştı. Federer yaptığı açıklamada, “İsviçre’yi her temsil ettiğimde kariyerimin en onurlu ve en önemli anlarını yaşadığım için Olimpiyatlarda yarışamayacağımı öğrendiğimde büyük hayal kırıklığına uğradım. Bu kararı vermek benim için gerçekten çok zor oldu ama sakatlığım sahada olmamı engelliyor.” dedi. “Son yıllarda dizimde yaşadığım sorunları kesin olarak çözmek için, bu yaz daha sonra tura dönme umuduyla tedavi sürecine başladım.”

20 kez grand slam şampiyonu olan Federer, 2000 ve 2012 yılları arasında gerçekleşen her Olimpiyatta yarıştı, 2008’de Pekin’de çiftlerde altın, 2012’de Londra’da tek erkeklerde gümüş madalya kazandı. Diz sakatlığı nedeniyle 2016 Olimpiyatlarını kaçırdı. En son Wimbledon’da oynayan yıldız sporcu, ne kadar eski günlerinden uzak olsa da turnuvada çeyrek finale kadar ilerledi. Ancak çeyrek finalde Polonyalı Hubert Hurkacz ile karşılaşan yıldız oyuncu turnuvadan elendi. En son Ocak 2018’de Avustralya Açık’ta bir grand slam turnuvası kazandı.

Federer, çeşitli nedenlerle bu yaz Olimpiyat altını alma şansından vazgeçen, giderek büyüyen bir oyuncu listesine katılıyor. Daha önce, 20 kez slam şampiyonu olan Rafael Nadal, Serena Williams, Sofia Kenin, Dominic Thiem, Simona Halep, Nick Kyrgios, Bianca Andreescu ve Denis Shapovalov gibi önemli oyuncular Temmuz ayında başlayacak olan Tokyo Olimpiyatlarına çeşitli nedenler ile katılamayacaklarını açıklamışlardı. Turnuvanın, Covid-19 süreci nedeniyle birçok insan tarafından olumsuz bakılmasından sonra bu denli yıldız oyuncuların yarışamayacak olması sporseverler için üzücü bir durum.