İspanya’nın şampiyonu Diego Simeone’nin takımı Atletico Madrid oldu. Her iki takım da cumartesi günü 2-1 kazandı. Real Madrid Villarreal‘i yendi ve Atletico Madrid de Real Valladolid‘i yendi. Ancak sadece biri La Liga’yı kazanabilirdi. Los Blancos geçen sezon kazandıkları unvanı savunmada başarısız olurken, performanslarından çıkarılacak pek çok olumlu şey var.

Hiç şüphe yok ki Real Madrid‘in kadrosu yaşlanıyor ve büyük bir revizyona ihtiyacı var. Ancak oyuncular yine de kupa için sonuna kadar savaştı. Karim Benzema, Luka Modric ve Casemiro, cumartesi günü Alfredo di Stefano Stadyumu’nda mücadelenin zirvesine çıkarak, sahaya bir ruh koydular. BU ruh diğer takım arkadaşlarına da ilham verdi. Atletico Madrid’in sonunda La Liga’yı kazanmasına rağmen, Real Madrid’in en iyi atışını yapmadığı söylenemez. Aksine, Los Blancos sonuna kadar muazzam bir dövüş ruhu gösterdi. Oyunun başlarında Villarreal’e 1-0 geri düştükten sonra bile, Zinedine Zidane’in takımı bir fırsat bulana kadar baskıya ve mücadeleye devam etti ve sonunda 2-1 kazandı.

Atletico Madrid’in La Liga’daki zaferi, Real Madrid’in sezonu on yıl içinde ilk kez kupa olmadan bitirmesi anlamına geliyor. Olumlu tarafları olsa da, Şampiyonlar Ligi’ni arka arkaya üç kez kazandığından beri oyuncu transferine pek fazla yatırım yapmayan kulübün hiyerarşisi için sert bir eleştiri getiriyor. Villarreal’e karşı alınan galibiyetten sonra, Marca’nın aktardığına göre Zidane, “Şampiyon olmayı hak eden Atletico’yu tebrik etmeliyiz, çünkü zirvede olan kişi bunu hak ediyor demektir.” dedi. “Ama en önemli şey oyuncularımın yaptıkları … Bence herkes oyuncularla gurur duyabilir, çünkü her şeyi verdiler.” “Kolay değildi ama sonunda Villarreal’e karşı kazandık. Tüm takımı tebrik etmem gereken bir gün. İşte bu kadar.” Fransız efsane ilerleyen günlerde işini bırakabilir, ancak kadrosunun sınırlarını ve takımın bu sezon maruz kaldığı çok sayıda sakatlığı göz önünde bulundurarak elinden gelenin en iyisini yaptı.