Lionel Messi’nin sözleşme durumu bu sezon Barcelona’da en çok konuşulan konu oldu ve ligi ve kupayı ikiye katlasalar bile geleceği gölgede kalacak. Arjantinli, PSG’ye transfer olmakla yoğun bir şekilde ilgili ve Arjantin televizyonu TNT Sports’a göre Parisliler Lionel Messi‘ye üç yıllık bir sözleşme ve kulübün 10 numaralı formasını verecek. Kulüp başkanı Joan Laporta, Lionel Messi’nin kalış süresini uzatacağından umutlu olsa da Arjantinli’nin eski takım arkadaşı Neymar, onu PSG’de güçlerini birleştirmeye ikna etmeye çalışıyor.

Barcelona, PSG’nin sözleşme teklifinden sonra Lionel Messi’yi elinde tutmakta zorlanabilir. Barcelona, mali açıdan en iyi yılını yaşamadı ve gelecekte mali açıdan sağlıklı olmalarını sağlamak için bazı oyuncularını satmak ve maaş faturalarını ortadan kaldırmak zorunda kalabilir. Laporta, yaklaşık iki hafta önce, takımın kalitesinin artmasının, Lionel Messi’nin Barcelona’da devam etme fikrini körükleyeceğini düşündüğünü söyledi. Laporta, Barcelona’nın Athletic Bilbao karşısında Copa Del Rey final galibiyetinden sonra, “Kalmak istediğine ikna oldum. Bu onun kulübü. Bugün (finalde) bir sergi açtı ve dahası etrafını harika bir ekiple çevreledi. Kalmasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız, ”dedi. Ancak Neymar ile yeniden bir araya gelme ve muhtemelen Mauricio Pochettino ile Şampiyonlar Ligi’ne katılma seçeneği Lionel Messi’nin geri çevirmesi için çok zor olabilir.

Barcelona bu sezon Ronaldo Koeman’ın liderliğinde iyi ilerledi ve hala ligi kazanabilir. Ancak, birkaç yıldır süren, altıncı Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu arayışında başarısız oldular. Şampiyonlar Ligi’nde yükselişte olan PSG, geçtiğimiz sezon finalde bu sezon yarı finalde yer alıyor. PSG‘nin sunduğu kontrat teklifiyle ilgili kesin rakamlar açıklanmasa da, şu anda korkunç mali durumu göz önüne alındığında, Barcelona’nın bu teklif ile yarışması pek olası değil. Parislilerin hünerlerinin zirvesinde oynayan oyuncuları var, bu yüzden Neymar, Kylian Mbappe ve Lionel Messi’nin oluşturacağı potansiyel bir üçlü, dünyanın en iyisi olurdu.