Tokyo 2020 Olimpiyatları’nın birinci günü ve işler kızışıyor, özellikle hava durumu. Tek erkeklerde ilk turda Bolivyalı Hugo Dellien’i 6-2 6-2 yenen Dünya 1 Numaralı Novak Djokovic , nemi “acımasız” olarak nitelendirirken, Rus tenis yıldızı Daniil Medvedev serinlemek için mobil klima kullanmaya başladı. Medvedev, Cumartesi günü Ariake Tenis Parkı’nda Kazakistanlı Alexander Bublik’i 6-4 7-6 yendi, ancak koşulların “şimdiye kadar yaşadığı en kötü sıcaklık” olduğunu söyledi.

Hava durumu ekibi, Cumartesi günü sıcaklıkların Tokyo’nun büyük bölgesinde yaklaşık 34°C’ye çıktığını ve “baskıcı” nem seviyelerinin %80’in üzerinde olduğunu söyledi. Djokovic koşullar hakkında “Çok zor” dedi. “Bugün, diğer oyuncularla da konuşursak, şimdiye kadarki en sıcak gündü. “Çünkü çok sıcak ve aynı zamanda çok nemli, bu yüzden sert kortlar ısıyı emer ve orada sıkışıp kalır. Ne fazla rüzgar ne de esinti. “Belki diğer günlerde biraz daha fazla rüzgar vardı, bu da tazelenmeye ve soğumaya yardımcı oldu, ancak bugün çok fazla değil, bu yüzden kesinlikle zorlayıcıydı, ancak ilk engeli aştığım için mutluyum.”

Kısa süre önce Wimbledon’da kazandığı zaferle 20. grand slam şampiyonluğunu elde eden Djokovic, aynı yıl dört grand slam’i ve olimpiyat altını kazanan tarihte “Golden Slam”e ulaşan ilk erkek tenis oyuncusu olmayı hedefliyor. Dünya 2 Numarası Medvedev, oyuncuların daha serin koşullarda rekabet edebilmesi için maçların günün ilerleyen saatlerinde yapılmasını önerdi. Djokovic, “Ona %100 katılıyorum. “Tenis için gece yarısı bitirmeleri gereken bir tür sokağa çıkma yasağı olduğunu duydum, ancak durum buysa, son maçı yeni bitirdim ve saat 17.00 bile değil. “Aslında TV yayıncıları için daha da iyi, çünkü ne kadar geç oynarsanız, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki saat dilimleri için o kadar iyi. “Bilmiyorum, belki ITF (Uluslararası Tenis Federasyonu) neden gün ortasında oynamayı tercih ettikleri konusunda size daha iyi bir cevap verebilir. Kararı değiştireceklerinden şüpheliyim ama umuyoruz ki değiştirecekler.”

Tüm tenisçilerin nemli ve sıcak hava koşullarından şikayet ettiği söylenemez. Yunan Maria Sakkari, Estonyalı Anett Kontaveit’i 7-5 6-2 mağlup ettikten sonra, “Bu koşullarda oynamak harika,” dedi. “Sıcakta oynayarak büyüdüm. Belki o kadar nemli değil, ama Yunanistan’da oynayarak büyüdüğümüz yol sıcak ve ben aslında bunu benimsiyorum.” Tokyo 2020 organizatörleri ve ITF, habercilerin tenis maçlarını günün ilerleyen saatlerine alıp almayacağına ilişkin yorum talebine hemen yanıt vermedi.