Dünyanın 1 Numarası Novak Djokovic cuma günü sosyal medyadan yaptığı açıklama ile Tokyo Olimpiyatları’nda yarışacağını duyurdu. “Tokyo’ya Sırbistan’ı gururla temsil etmek için gideceğim. Heyecanlıyım ve altın madalya için elimden gelen her şeyi yapacağım.’’ dedi.

Bu yıl Avustralya Açık , Fransa Açık ve Wimbledon’ı kazanan Djokovic, Tokyo’da tekler altın madalyasını ve daha sonra New York’ta ABD Açık’ı kazanması halinde Golden Slam’i kazanan ilk erkek tenis oyuncusu olma şansına sahip. Bu zamana kadar bir takvim yılında dört majör ve Olimpiyat altını kazanan tek tenisçi, 1988’de bu başarıya ulaşan Steffi Graf’tır. Wimbledon’ı kazandıktan sonra Djokovic, seyirci eksikliği ve sıkı Covid-19 kısıtlamalarını gerekçe göstererek Olimpiyatlarda yarışacak mısın sorusuna durumunun belirsiz olduğu şeklinde yanıt vermişti. Fakat Sırp oyuncu, Golden Slam’i kazanmak için emin adımlarla yürüyor.

Djokovic, 20 şampiyonluk ile erkekler tenisinde en büyük tekler şampiyonluğu için Roger Federer ve Rafael Nadal ile berabere kaldı. Nadal ve Federer, bu yılki Olimpiyatlarda rekabet etmemeyi tercih eden, büyüyen bir oyuncu grubunun parçası. Tokyo’ya gitmeyenler arasında Serena Williams, Sofia Kenin, Dominic Thiem, Simona Halep, Nick Kyrgios, Bianca Andreescu, Denis Shapovalov, Victoria Azarenka, Angelique Kerber ve Vasek Pospisil gibi yıldız oyuncular da yer alıyor. Olimpiyatların 23 Temmuz’da başlaması planlanıyor. ABD Açık’ın ise 30 Ağustos – 12 Eylül tarihleri arasında New York’ta yapılması planlanıyor.