Büyük turnuvalar gelip geçtikçe, bir dönemin daha sonunun geleceği düşünceleri daha yüksek sesle ve daha ikna edici hale gelmeye başlıyor. Ancak son 11 finalin 10’u, Djokovic veya Rafael Nadal‘ın şampiyonluk koltuğuna oturmasıyla sonuçlandı. Medvedev, maç sonrası “İyi anlamda tenisin bazı efsanelerinden bahsediyoruz” diyerek, “Diğer tenisçilerden elbette daha iyiler” ifadelerini kullandı.Djokovic, Medvedev’i 20’li yaşlarından şampiyon bir karakter olacağı bariz bir şekilde belli “geleceğin lideri” olarak nitelendirerek şunları ekledi, “Bunu ona kolay kolay teslim etmeyeceğim. Bunun için canlarını sıkmasını sağlayacağım”.

Djokovic maça 125km’lik bir ace ile başladı ve yedinci servis molasına kadar maçı kusursuz bir şekilde kapattı. Arada, oyun üstünlüğünü Medvedev’in de aldığını gördük. Ama Sırp oyuncu Novak Djokovic‘in aleyhine sayılması gereken neredeyse her şey, avantajına döndü.Taylor Fritz’e karşı oynadığı beş setlik maratonun sonunda eğik kas yırtılması çıkan Djokovic’e  maç içerisinde bu eski sakatlığı herhangi bir sorun yaratmadı. Tam aksine Djokovic, Rod Laver Arena’da gıcırdayan spor ayakkabılarının sesiyle şarkı söyledi adeta.

Maç içerisindeki uzayan setler, fiziksel olarak her iki oyuncuyu da etkiledi. Üçüncü sette, bir Djokovic bir Medvedev birbirlerini karşılıklı olarak en köşeye bir süre itti. Ancak Djokovic maç içerisinde karşı konulamaz bir seviyeye ulaştı ve Medvedev bir süreden sonra pes etmek durumunda kaldı. Seyircilerde Medvedev’e, belki de güçsüz göründüğü için, belki de son haftalarda yerel basın tarafından üstüne çok gelindiği için  Medvedev’e destek verdiler. Ancak maç içerisindeki Sırp partizan kesimler maç içerisinde Medvedev‘e ezici ve çirkin tezahüratlarda bulundu.

Djokovic, Medvedev’in ikinci servislerinin hepsini kusursuz bir şekilde karşıladı  ve 28 sayıdan 19’unu kazandı. Maçtan sonra Medvedev “Kesinlikle iyiydi, ancak daha iyisini  yapabilirdim,” dedi. Djokovic’in en kuvvetli özelliği hepimizin bildiği taktiğiydi. Medvedev’in itibarı ise, oyuna yönelik beyinsel yaklaşımı ve zorlukları aşma yolunu düşünme biçimi üzerine inşa edilmişti. Djokovic daha önce Medvedev için “Jim Courier‘in kendisini taktik olarak sahada konumlandırması nedeniyle ona usta bir satranç oyuncusu dediğini duydum” dedi. ”Kesinlikle çok zeki bir tenis oyuncusu. Ancak benim yerime geçebilmesi için daha çok çalışması gerekiyor” dedi.