Geçtiğimiz haftalarda, Norveç‘teki birkaç üst düzey kulüp, Katar’daki göçmen işçilerin karşılaştığı koşullar nedeniyle milli takımın yaklaşan 2022 FIFA Dünya Kupası’nı boykot etmesini önerdi. Geçen ay bir Guardian raporuna göre , ülkeye 2010 yılında Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma hakkı verildiğinden beri Katar’da 6.500’den fazla göçmen işçinin öldüğünü belirtti. Katar hükümeti Guardian’a yanıt olarak “Bu topluluklar arasındaki ölüm oranı, nüfusun büyüklüğü ve demografisi açısından beklenen aralık dahilinde” dedi. Dünya kamuoyu Guardian’ın rakamlarını kesin olarak doğrulayamadı. Katar, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’yı ev sahipliği hakları için tartışmalı bir şekilde yendi ve turnuva, ülkenin bunaltıcı yaz sıcağından kaçınmak için Kasım ve Aralık aylarına taşındı.

Norveç baş antrenörü Stale Solbakken maçtan önce Sky Sports’a yaptığı açıklamada , “Katar’daki yetkililerin daha dikkatli ve daha sıkı olması için FIFA’ya baskı yapılması gerektiğini düşünüyorum,” dedi . FIFA’nın Katar medya ekibi, Sky Sports ile iletişime geçtiğinde sorulan sorulara yanıt vermekte zorlandı. Katar’ın 2022 Dünya Kupası organizasyon komitesi başkanı Nasser Al Khater, 2019’un sonlarında CNN’e yaptığı açıklamada, “Katar’a haksız muamele edildi mi? Evet, bence haksızlık yapılıyor.”Bu tarzda eleştiriler yapmak için henüz çok erken. “

Norveç, Cebelitarık’a karşı oynadığı maçta 3-0 galip geldi ve Katar Dünya Kupası’nı boykot etme çağrısı yapmaya devam etti, çünkü bu takım Erling Haaland ve Martin Odegaard gibi turnuvaya renk katacak oyuncular sunuyor. Norveç Futbol Federasyonu geçen hafta, Katar’ın insan hakları sorunlarına yanıt olarak Norveç futbolunun ne yapması gerektiğine karar verecek bir komite kurduğunu duyurdu.

Bu turnuva, aynı zamanda Katar’ın ev sahipliği yaptığı ilk Dünya Kupası olacak. Katar Futbol Federasyonu tarafından organize edilecek olan turnuva, Orta Doğu’da düzenlenen ilk turnuva olacak. Turnuva ne kadar Kasım ve Aralık aylarına taşınmış olsa da, havanın sıcak olacağını düşünen Katar Futbol Federasyonu stadyumları klimalı olarak inşa etmeyi planlamıştı.