New York Knicks son zamanlarda biraz geri saha derinliğine ihtiyaç duydu, ancak takımı yönetebilecek ve baş antrenör Tom Thibodeau’nun savunma beklentilerini karşılayabilecek oyuncular bulmak zor. Luca Vildoza görünüşte gerekli şartları sağlıyor gibi ve Knicks’in onu kadrosuna katmaya yakın olduğu bildirildi. Haber ilk olarak İspanyol gazeteci Chema de Lucas ve HoopsHype tarafından bildirilirken, SNY’den Ian Begley bunu daha sonra onayladı. 25 yaşındaki Luca Vildoza, EuroLeague kariyerine o yıl NBA Seçmeleri’nde talip bulamayınca, 2017’de Baskonia ile başladı. Vildoza, İspanyol takımını 2020’de Liga ACB başarısına taşıdı ve dört yıldır onlar için forma giyiyor. Ayrıca 2019 FIBA Dünya Kupası’nı ikinci olarak bitiren Arjantin kadrosunun da bir parçasıydı.

Luca Vildoza, bu sezon EuroLeague’de maç başına ortalama 10.1 sayı, 3.4 asist ve 1.6 top çalma ortalamaları elde etti. Baskonia, bu yıl EuroLeague Playoff’larına katılmaya hak kazanamadı ve bu nedenle Vildoza’nın New York Knicks‘e katılmasına izin verme olasılığı daha yüksek.

Luca Vildoza, normal sezonda yalnızca dokuz maçı kalan New York Knicks için gelecekteki bir proje gibi görünüyor. Tom Thibodeau’nun playofflarda da Vildoza üzerinde kumar oynaması pek olası değil. Ancak Knicks gelecek sezon için ciddi bir geri saha rotasyonu sıkıntısı ile karşı karşıya ve Arjantinli bu konuda hayati bir katkı olabilir. Immanuel Quickley, önümüzdeki birkaç yıl boyunca elde tutulacak tek guard. Derrick Rose, Alec Burks, Reggie Bullock, Elfrid Payton ve Frank Ntilikina yaz aylarında kontratsız olacak. New York Knicks‘in Payton ve Ntilikina’yı geri getirmeyeceği neredeyse kesin. Luca Vildoza, Knicks’in aradığı geri saha derinliğini sağlayabilir. Takımı yönetebilir ve pick-and-roll tarzı oyunlar yaratabilir. İki eliyle çemberde bitirebilen ileri seviye bir skorer. En önemlisi, Vildoza aktif bir savunma oyuncusu. Luca Vildoza’nın New York Knicks için oynayacağı rolü sadece zaman gösterecek, ancak kesinlikle izlenmeye değer bir olasılık.