Koronavirüs salgını nedeniyle kesintiye uğrayan kadın kolej basketbol sezonunun zirvesi Division I takımları için, ulusal turnuvanın tamamen Teksas’da yapılacağı açıklandı.

Kadın turnuvasının Final Four‘unu San Antonio’da düzenlemeyi planlamış olan yönetim, yarışmada yapılacak 63 maç için beş sahayı kullanacağını söyledi. San Antonio’ya ek olarak, oyunlar Interstate 35’in hemen yukarısında, Austin ve San Marcos’ta iki şehirde oynanacak.

Duke’un  atletizm yetkilisi Nina King, “2020-21” sezonunda olduğu gibi, 2021-2022 sezonundaki şampiyonanın da koronavirus süreci nedeniyle zorluklarla dolu olacağını biliyoruz, ancak kaliteli bir öğrenci-sporcu şampiyonası deneyimi sağlamak için gerekli yapıya ve önlemlere sahip olduğumuzu düşünüyoruz” dedi. NCAA’nın kadın basketbol komitesine de liderlik ettiği açıklandı.

San Antonio Belediye Başkanı Ron Nirenberg, yetkililerin “mümkün olan en iyi, en güvenli ve en unutulmaz deneyimi sunacaklarını” söyledi ve kolej sporu yöneticileri ve halk sağlığı yetkilileri, oyuncular, antrenörler, görevliler ve oyunlar için gerekli olan diğer kişiler için test protokollerini geliştirmek için haftalar harcadı. Organizatörler Cuma günü, taraftarların katılmasına izin verilip verilmeyeceğine karar vereceklerini söylediler.

N.C.A.A.’nın kadın turnuvası için planları, bu yıl Indiana’da oynanacak olan erkekler turnuvası stratejisine benziyor. Yönetim Aralık ayında kadın turnuvasının San Antonio bölgesinin favori olarak görüldüğü bir bölgede düzenleneceğini söylemişti, ancak yetkililer planlarını Cuma gününe kadar detaylandıracak. Duke, Vanderbilt ve Virginia gibi bazı önemli kadın basketbol programları bu sezon yayımlanmamayı tercih etmiş olsa da, takımlar 15 Mart’ta turnuva için seçilecek. Turnuvanın ilk turunun 21 ve 22 Mart’ta yapılması bekleniyor. Austin, San Antonio ve San Marcos’taki oyunlarla ilk turunun açılışı, hemen ardından 23 Mart’ta başlaması planlanan ikinci turda tüm oyunlar San Antonio’da oynanacak. Bu yılki turnuva için 64 takımın tamamı San Antonio bölgesinde kalacak, otellerin tamamı yarışma ile ilişkili kişilere ayrılmış ve N.C.A.A.’nın kuralları uyarınca test edilecek. Ve tüm sporcular, bir kongre merkezinde dokuz hastanenin bulunacağı San Antonio’da yapılacak.