İş dergisi olan Forbes, her yıl hazırladığı NBA’in en değerli takımları listesini yayınladı. New York Knicks listede üst üste altıncı yıl en değerli takım oldu. New York Knicks’in değeri 5.000.000.000 $. New York Knicks’in ardından Golden State Warriors ikinci en değerli NBA takımı. Golden State Warriors 4.7 milyar dolarla listede ikinci sırada yer alırken onları da üçüncü sırada 4.6 milyar dolarla son şampiyon Los Angeles Lakers takip ediyor. Bir zamanlar Michael Jordan ile fırtınalar estiren Chicago Bulls 3.3 milyar dolarlık değeriyle listenin dördüncü takımı olurken Boston Celtics de 3.2 milyar dolarla beşinci sırada yer alıyor.

Son zamanlarda başarı olarak pek bir şey elde edemeyen c’te Play Off’a kalabilmek adeta hayal. Son 6 sezonda oynadığı maçların %70’ini kaybeden bir New York Knicks var. Birinci sıradaki yerini kaybetmemesindeki en büyük neden olarak Madison Square Garden’ın gelirleri, devasa yerel yayın anlaşması ve takımın Kuzey Amerika’nın en büyük pazarında yer alması görülüyor. Son 7 sezonda Play Off’larda hiç boy gösteremeyen New York Knicks, mali değer anlamında hiç bir kayıp yaşamamış durumunda. Hatta New York Knicks, Amerikan profesyonel sporlarında Dallas Cowboys (NFL) ve New York Yankees (MLB) ile birlikte 5 milyar dolar barajını aşabilen sadece üç takımdan bir tanesi.

Golden State Warriors ise bir önceki sezon Los Angeles Lakers’ın gerisinde yer alırken, 1 milyar dolar değer biçilen yeni salonu Chase Center’ın açılmasıyla birlikte ikinci sırayı kapmış durumda. NBA genelindeki tün takımların ortalama değeri ise geçen sene 2.1 milyar dolarken bu sene 2.2 milyar dolara artış gösterdi. %4’lük bu artış, son 12 yıldaki takımların bir sezonda gösterdiği en düşük değer artışı. Bunun en büyük sebebi de doğal olarak tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını sebebiyle ligin yaşadığı gelir kaybı olarak gözüküyor. Özellikle seyircisiz oynanan karşılaşmalar ve maç günü hasıtları konusunda çok büyük sorunlar yaşamaktadır NBA takımları. Ancak önceki sezona göre %9’luk bir değer artışına sahip olan New York Knicks ve Golden State Warriors, bu durumdan etkilenmemişe benziyor.