Bu sezonun yarışında her zamanki gibi en önde gelen isim LeBron James. King James’den sonraki en iddalı iki isim ise Joel Embiid ve Nikola Jokic Her N.B.A hayranı arasında geçen en şiddetli tartışmalardan biri. En Değerli Oyuncu Ödülünü kim kazanmalı? sezonun yarısına gelindi. Bu sezon, koronavirüs salgını nedeniyle zaten garip geçen bir yıldı. Son birkaç yıla göre bu ödül için rekabetin en fazla olduğu yıllardan birisi oldu. M.V.P. bir oyuncunun sadece bir yıldız değil, aynı zamanda bir süperstar olduğunun resmi olarak tanınmasıdır. Uygun olan her ödül sahibi Onur Listesi’ne girmiştir. Ancak ödülün nitelikleri seçmenlere göre değişiyor, bu da tartışmayı daha da ateşli hale getiriyor.

Bazen cevaplar kolaydır. Geçen yıl, Milwaukee Bucks’tan Giannis Antetokounmpo’nun seçimi kolay bir seçimdi bir . İstatistikleri birinci sıradaydı (skorda beşinci, ribauntta ikinci) ve En iyi puan Bucks’a sahipti. Bu zamana kadarki en çok tartışma, 2016-17 sezonundaki M.V.P. yarışında olmuştu. James Harden, Russell Westbrook ve Kawhi Leonard arasında geçen bu yarış, o sezonu ilk üçlü-çifte averajı ile bitiren ve ligde lider olan Westbrook, o zamanki takımı Oklahoma City Thunder, Batı Konferansı’nın sadece altıncı sırayı olmasına rağmen galibiyetle sonuçlandı. Bu sezonun neredeyse yarısında, birkaç oyuncu birinci sınıf bir aday olmak için ikna edici bir iddiada bulundu. İstatistikler Cuma gecesi maçlarına girerken güncellendi.

LeBron James, Los Angeles Lakers 
Maç başına 25.6 sayı / 8.1 ribaund / 8 asist; 50,2 saha gol yüzdesi 
Durum: 36 yaşındaki James bu sezon şimdiye kadarki her maçı oynadı. 2 sayulık atışlarda yakın zamanda yaşanan düşüşe rağmen yüzde 59,2. Lig ortalaması yüzde 55 civarında. King James’in bu sezon MVP ödülünü kazanamaması için önünde hiçbir engel yok.

Joel Embiid, Philadelphia 76ers 
Maç başına 29.6 sayı / 11.2 ribaund / 3.1 asist; 51.6 saha gol yüzdesi 
Durum; Embiid, Doğu Konferansı’ndaki en iyi takımı sahanın her iki ucunda da taşıyor.Saçma bir şekilde verimli (yüzde 64,4 gerçek şut) olmasına rağmen puanlamada ligde dördüncü.

Nikola Jokic, Denver Nuggets 
Maç başına 26.9 sayı / 10.9 ribaund / 8.4 asist; Yüzde 56 şut yüzdesi 
Durum; Jokic’in bu yılki oynadığı oyun göz kamaştırıyor, performansı onu bu sezon ligde 1 numaralı konuma getirirken aynı zamanda lig tarihindeki en iyi beş hücum istatistiklerinden birini de yakalamış durumda.