Lig tarihinde, bazı oyuncuların, hatta süper yıldızların bile, serbest atışlarında, özellikle de şutlarla çok işi olmayan büyük adamların, serbest atışlarla boğuştuğunu görebiliriz. Bu haberimizde, serbest atış konusunda NBA tarihindeki en kötü oyuncuları değerlendireceğiz.

Johnny Green NBA kariyerlerinde 1200 serbest atış atan oyuncular arasında olan Johnny Green, %55,3’lük serbest atış yüzdesi ile lig tarihinin en kötü beş oyuncusundan biri olarak biliniyor. Green, 14 yıllık NBA kariyeri boyunca (1057 maç) 4226 serbest atış yaptı ve 2335 tanesini sayıya çevirebildi. 1959’dan 1973’e kadar ligde oynadı ve ilk olarak 1959 NBA Draft’ının beşinci seçimiyle New York Knicks tarafından seçildi. Üç kez All-Star seçildiği Knicks ile yedi yılın ardından Baltimore Bullets, San Diego Rockets, Philadelphia 76ers, Cincinnati Royals ve Kansas City-Omaha Kings için oynadı.

Shaquille O’Neal Lig tarihinin en büyük oyuncularından biri olan Shaquille O’Neal, serbest atış çizgisinde, orta menzil ve uzun menzilli şutlarda büyük bir başarıdan yoksundu. Yine de baskın bir güçtü ve serbest atış çizgisinde belirgin bir zayıflığı olmasına rağmen dört NBA şampiyonluğu kazandı. O’Neal, 19 yıllık görkemli kariyerinde attığı serbest atışların %52.7’sini sayı yapabildi. O’Neal aynı zamanda, rakip savunmanın onu durdurabilmesi için onu çizgiye koymaktan oluşan ‘Hack-a-Shaq’ adlı bir stratejinin ana hedefiydi. ‘Shaq’ kariyerinde 11252 serbest atıştan 5935 tanesini sayıya dönüştürebildi.

Wilt Chamberlain O’Neal gibi, Wilt Chamberlain de boyalı alanda durdurulamaz bir güçtü ve rakiplerine karşı kolaylıkla sayı attı ve sahip olduğu birçok skor rekoru bunun açık kanıtı. Yine de, tüm zamanların en büyük adamlarından biri aynı zamanda kötü bir serbest atış atıcısıydı. Wilt serbest atış çizgisinden %51.1 başarı oranıyla atış yapabildi. Chamberlain, Philadelphia / San Francisco Warriors, Philadelphia 76ers ve LA Lakers ile 14 yıllık NBA kariyerinde 11862 denemeden 6057 başarılı serbest atış yaptı. Pek çok rekor arasında, Wilt’in 1962’deki 100 sayılık maçı ve maç başına ortalama 50.4 sayılık sezonun tamamı görünüşte kırılmaz rekorlar olarak öne çıkacak.

DeAndre Jordan DeAndre Jordan 2008’den beri bir NBA oyuncusu ve gözde olduğu dönem çoktan geçmesine rağmen bugün bile etkili bir adam. Birkaç ribaund şampiyonluğu kazanan sağlam bir ribaund oyuncusu olan Jordan, en çok çemberdeki sert bitirişleri, savunmada kenar koruması ve zayıf serbest atışlarıyla tanınıyor. Jordan, NBA kariyerinde serbest atışlarının %47,4’ünü sayı yaptı. 3493 denemesinde 1657 sayı yaptı ve ayrıca sezon sonrası ‘hack’ stratejisinin odağı oldu. Jordan, şutlarının %40’ından daha azını serbest atış noktasından yaptığı dört sezon ve %50’nin altında şut yaptığı sekiz sezon geçirdi.

Andre Drummond Andre Drummond bugün için liginde çok sevilen bir oyuncu ve Cleveland Cavaliers ile mevcut durumunu çözdükten sonra muhtemelen bir şampiyon adayı için oynayacak. Ancak, Drummond’un bir şampiyon adayındaki yeri, toparlanması ve belirli bir tutarlılıkla sayı atma yeteneğine bağlı olacaktır. Göze çarpan zayıflığı kesinlikle serbest atış çizgisinde, en az 1200 serbest atış yapmış oyuncular arasında NBA tarihindeki en düşük yüzdeye sahip. Drummond, 2012’de lige girdiğinden beri faul çizgisinden şutlarının sadece %46.7’sini sayıya dönüştürdü. Bu da 3023 serbest atışta 1411 isabet demek.