Sezonun başından bu yana NBA şampiyonu LA Lakers’ı ve Brooklyn Nets’in en ağır tarafını savunmak da dahil olmak üzere pek çok şampiyonluk adayı ortaya çıktı. 2020-21 NBA sezonu, Phoenix Suns ve Utah Jazz’ın şu anda Batı Konferansı’nda ilk iki sırayı işgal etmesiyle birkaç büyük sürprizi de beraberinde getirdi. Koronavirüs salgını, 22 Aralık 2020’de başlayan normal sezonla birlikte gecikmeli bir başlangıca sebep oldu. Toplamda 20 takım NBA Playoff‘larına gidecek ve büyük ödülü almak için birbirleriyle mücadele edecek. Bu yazıda, normal sezonda kalan maç sayısının yanı sıra NBA 2020-21 sezonu play-off’larının zamanlaması hakkında bazı temel ayrıntılara göz atacağız.

Her takımın normal sezonda toplam 72 maç oynaması planlanıyor. Çoğu takım halihazırda 50’den fazla maç oynadı, bu da 2020-21 NBA normal sezonunda her takım için 20 küsur maç kaldığı anlamına geliyor. Genel olarak bu, önümüzdeki 40 gün içinde düzenlenen 300’den fazla normal sezon maçına denk geliyor. NBA Playoffları, normal sezonun ve play-in turnuvasının sona ermesinden sonra başlayacak.

2020-21 NBA normal sezonu koronavirüs salgını nedeniyle 22 Aralık 2020’de başladı. Sezon programa göre bitiş yolunda olmasına rağmen yayınlanan tüm tarihler geçici. Normal sezonun 16 Mayıs 2021’de sona ermesi planlanıyor ve ardından NBA Playoffları, play-in turnuvası sona erdiğinde başlayacak. Charlotte Hornets, normal sezonun son maçı olması planlanan maçta Washington Wizards ile mücadele edecek.

Asıl soruya geçersek, NBA Playoff’larının play-in turnuvasının bitiminden bir gün sonra başlaması bekleniyor. Ön eleme turnuvasının 18 Mayıs’ta başlayıp 21 Mayıs’ta sona ermesi planlanıyor. NBA Playoff’larının ertesi gün, yani 22 Mayıs 2021’de başlayacağı duyuruldu. Toplam 20 NBA takımı playofflara veya play-in turnuvasına gidecek. Play-in turnuvası daha sonra bu takımlardan dördünün elendiğini gösterecek ve 16 takımın ligin geleneksel olarak kullandığı standart playoff formatında rekabet etmesine neden olacak. Koronavirüs nedeniyle tarihler sallantıda olsa da, 2020-21 NBA sezonunun 22 Temmuz civarında sona ermesi ve finallerin 8 Temmuz’da oynanması planlanıyor.