Son yıllarda, finansal istikrarsızlık ve sahadaki tutarsız performanslar, FC Barcelona’yı eski görkemli günlerinden uzak tuttu. Bunlarla birlikte görünüşe göre 33 yaşındaki yıldız çocukluk kulübünden bu yaz kontratı bittikten sonra ayrılacak gibi görünüyor.

Barcelona, Neymar’ın ayrılışından bu yana UEFA Şampiyonlar Ligi’nde başarı yakalayamadı. İspanyol devi, 2018 UCL yarışında ilk maçta 4-1 önde olmasına rağmen sonuçta çeyrek finallerde Roma tarafından elendi. 2019’da Barcelona, yarı finalde Liverpool’a 4-3 yenilerek bir başka ikinci ayağı daha kaybetti. Ancak 2020’de Barça, Şampiyonlar Ligi çeyrek finallerinde Bayern Münih’e karşı en utanç verici mağlubiyetini yaşadı. Bunun üstüne geçtiğimiz Çarşamba günki maçta PSG’ye de elenen Barça çeyrek finali dahi göremedi.

Son yıllarda FC Barcelona’nın La Liga’daki hakimiyeti Şampiyonlar Ligi’ne yansımadı çünkü takım büyük lokomotiflere karşı rekabet edemedi. Iniesta ve Xavi gibi oyuncuların yokluğu, kulübü orta sahada yaratıcılıktan yoksun bıraktı. Dahası, genç ve deneyimsiz çekirdek kadro üst düzey futbolda yeterli performansı gösteremedi. Messi, üst düzey performansının sonuna yaklaşırken, tüm zamanların en iyisi olma yolunda mirasını daha da sağlamlaştırmak için şu anda kupa kazanmak zorunda. Barça’nın UCL’deki formu, kulübün kupa kazanmadan önce daha çok yol alması gerektiğini gösteriyor.

Barcelona son yıllarda çok fazla yetenek kaybetti ve bu da kulübü zor durumda bıraktı. Kulüp, kadrosundaki boşlukları doldurmak için yeni oyuncular transfer etti, ancak bu oyuncular beklentileri karşılamadı. Dembélé geldiğinden beri sakatlıklar yaşarken Griezmann ve Coutinho, Messi ile birlikte oynadıkları yeni rollere uyum sağlayamadılar. Dahası, Miralem Pjanić’in transfer takası, kulübü yaşlanan ve mücadele gücü düşen bir orta saha oyuncusuyla baş başa bıraktı.

Yine de, Barcelona’nın gelecekte bu takıma rehberlik etmeye hazır genç bir oyuncu grubu var. Fati, Pedri ve Puig gibi oyuncular potansiyellerini şimdiden gösterdiler. Yine de kulübün şu anda kupa kazanmasına yardımcı olmak için gereken deneyim ve liderlik becerilerine sahip değiller.

Şu anda Messi, bu değişim geçiren Barcelona takımının geleceğine uymuyor. Kulüp, Avrupa’nın en iyi liglerinde rekabet etme yeteneğine sahip olmasına rağmen kritik durumlarda yüksek bir performans gösteremiyor. Çoğu zaman, kulüp hücum yükünü üstlenmek için büyük ölçüde Messi’ye güveniyor. Arjantinli, şampiyonluğunun son yıllarını kupalar için mücadele edemeyen, ve sırtına yüklenen bir takıma harcamayı göze alamaz.