Eski Barcelona patronu, pazartesi günü kadrosundan bazı önemli oyuncuları çıkararak listeyi verdi. 51 yaşındaki spor adamının listesindeki en büyük eksiklik, pek çok kişinin turnuvada La Roja’ya liderlik etmesini beklediği İspanya kaptanı Sergio Ramos’du. Daha da kötüsü, Enrique hiçbir Real Madrid oyuncusunu Euro 2020 turnuvasına davet etmedi, 24 kişilik bir kadro seçmeyi tercih etti ve kalan iki tercihi boş bıraktı.

Sergio Ramos’u kadrodan çıkarma kararı, özellikle futbol dünyasında fikir ayrılığına neden oldu. Bunun nedeni, 35 yaşındaki oyuncunun on yılı aşkın süredir milli takım düzeninin bir parçası olması ve takımın liderlerinden biri olmasıdır. Kaptan olarak adı genellikle her kadroda ilk sırada yer alır. Bununla birlikte, Ramos şu anda, sezonun tamamı için mücadele eden soluk bir gölgedir. Enrique seçeneklerine baktı ve kıdemli stoperin Euro 2020 için seçildiğinde fazla bir şey sunmayacağını fark etti. Kısa süre önce Aymeric Laporte’u İspanya’ya kazandıran Enrique, savunma pozisyonunda iyi seçeneklere sahip. Cesar Azpilicueta, Diego Llorente ve Pau Torres de geçerli seçenekler ve şu anda Ramos’tan daha iyi durumdalar, bu da Enrique’nin kaptanı seçmeme konusundaki tartışmalı kararını haklı çıkarıyor.

İspanya, Euro 2012‘yi kazandığından beri bekleneni yapamadı. 2018 Dünya Kupası ve Euro 2016‘da berbat sonuçlar aldı. Euro’yu arka arkaya ve Dünya Kupası’nı da kazanan takımın nesli tükendi ve yeni yetenekler ortaya çıktı. Ancak Ramos, milli takımda hala mevcut olan eski muhafızların tek üyesi olmaya devam ediyor. Real Madrid’in efsanesi, La Roja’ya sadık bir hizmetkârdır, ancak şu anda en iyi durumunda değil. Milli takım çağrıları, liyakat ve tutarlılık yoluyla kazanılmalıdır.

Ne yazık ki, Sergio Ramos yukarıdaki boşlukların hiçbirini doldurmuyor. Yinelenen sakatlıklar yüzünden canı sıkıldı ve bu sezon sadece 21 maçta oynayabildi. Ramos, “Real Madrid ve milli takımla yüzde 100’e ulaşabilmek için her gün bedenen ve ruhen savaştım ve çalıştım, ancak işler her zaman istediğin gibi gitmiyor,” dedi. “Takımıma daha fazla yardım edememek ve İspanya’yı savunamamak beni üzüyor, ancak bu durumda dinlenmek, tamamen iyileşmek ve gelecek yıl her zaman yaptığımız gibi geri dönmek daha iyi. “Ülkenizi temsil etmemek acı veriyor, ancak dürüst ve samimi olmalısınız. Her zaman büyük bir sesle #VivaEspana ve #HalaMadrid”