Avrupa Süper Ligi’nin iptal edilmesinden günler sonra UEFA, 2024/25 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi için yeni bir format açıkladı. Yeni formata göre ana müsabakada 32 yerine 36 takım olacak. Grup aşamaları, her takımın 10 maç oynayacağı bir lig formatıyla değiştirilecek. Liverpool menajeri, UEFA’nın UCL formatını değiştirmesinden pek etkilenmedi. Newcastle ile oynadıkları maç öncesinde konuşan Liverpool menajeri Jurgen Klopp, yeni formatla ilgili görüşlerini dile getirdi ve değişikliklerden memnun olmadığı anlaşılıdı. Metro ile yaptığı röportajda Klopp şunları söyledi: “Asla görüşü sorulmayan kişiler koçlar, oyuncular ve taraftarlar. UEFA bize sormadı, Süper Lig bize sormadı. Her zaman “daha fazla oyun oynansın” deniyor. Yeni Şampiyonlar Ligi, bu ne? Nedeni ne? Para. “

Liverpool menajeri, her Şampiyonlar Ligi takımının oynaması gereken maç sayısı konusunda açıkça üzgün. Klopp İngiltere’ye ilk geldiğinde, İngiliz futbolunda neden bir kış tatili olmadığını anlayamadığını belirtti. Maç sıkışıklığından bahseden Klopp, şunları söyledi: “Noel’den önce bir ligde 20 takım, iki kupa müsabakası, 10 uluslararası maç yapamazsınız. Bunlar mümkün değil. ” UEFA başkanı Aleksander Ceferin, Liverpool menajerinin yaptığı açıklamalara karşılık verdi. Sloven başkan, yönetim organının yarışmaların formatlarını değiştirmeye her zaman açık olduğunu öne sürdü. Ceferin, menajerlerin ve oyuncuların yeni formattan memnun olmaması durumunda maaş kesintisine açık olmaları gerektiğini söyledi.

Ceferin, “Her zaman daha az maç olabilir, ancak oyuncuların ve antrenörlerin maaşları da uyum sağlamalıdır. Her zaman daha az üretip daha fazla kazanamazsınız” dedi. Ceferin, Şampiyonlar Ligi formatına dokunulmasa bile dünyanın en iyi rekabeti olmaya devam edeceğine inanıyor. Ceferin’e göre, ekipler ciddi mali yardıma ihtiyaç duyduğu için değişiklikler şiddetle önerildi. Ceferin, konuyla ilgili; “Bazı kişilerin ‘Daha fazla eşleşme istemiyoruz’ dediğini okudum. Ben bununla iyiyim, gerçekten, öyleyim. Şampiyonlar Ligi olduğu gibi kalırsa, yine de dünyadaki en iyi rekabet olacak. Reformlarımız, kulüplerin finansal krizlerine yanıt vermek için, yardıma ihtiyaçları olduğu için ortaya çıkt. ” Dedi.