Formula 1 dünya şampiyonu Lewis Hamilton ve bu sezon sürücüler şampiyonasında lider olan Max Verstappen, Pazar günü İngiltere Grand Prix’sinin açılış turunda yüksek hızlı bir çarpışmaya karıştı. Hamilton’a bir zaman cezası verildi, ancak yarışın dramatik bir sonunda, Mercedes sürücüsü Charles Leclerc’i son iki turda geçerek sekizinci İngiltere GP zaferini elde etti ve bununla beraber bu sezonki sürücüler şampiyonasında tekrardan önemli bir yere geldi.

Hamilton ilk turda Verstappen’i geçmek için birkaç girişimde bulundu ve sürücüler Silverstone’un Copse Corner’ına vardıklarında Briton’un ön sol tekerleği Red Bull sürücüsünün sağ arka lastiğine dokundu. Verstappen bariyerlere çarpmadan önce pistten çıktı ve çakılın üzerinden geçti, durum korkutucu bir hal almaya başlarken Hollandalı sürücü enkaz halindeki arabasından uzaklaşabildi.

Red Bull, pazar günü ilerleyen saatlerde, “Silverstone Circuit Tıp Merkezi’ndeki doktorların yaptığı değerlendirmenin ardından, Max Verstappen’e daha detaylı bir test yaptırmak için yerel bir hastaneye götürdü.” Verstappen hastaneden tweet attı ve durumunun iyi olduğunu ve Hamilton’ın kutlamalarının ardından saygısızca olduğuna inandığını söyledi. “İyi olduğuma sevindim. Yarıştan bu şekilde uzaklaştığım için çok hayal kırıklığına uğradım,” dedi. “Verilen ceza bize yardımcı olmuyor ve Lewis’in pistte yaptığı tehlikeli hamlenin hakkını vermiyor. Ben hastanedeyken bu şekilde kutlama yappmak saygısız ve sportmenlik dışı bir davranış ama yolumuza devam ediyoruz.”

Red Bull takım patronu Christian Horner, Hamilton’ın hamlesinin dikkatsizce olduğunu söyledi. Yarış komiserleri daha sonra Hamilton’a Verstappen olayı nedeniyle 10 saniye ceza verdi. Hamilton, ekibiyle yaptığı bir telsiz görüşmesinde, “Oraya gelirken öndeydim” dedi. “Bu benim çizgimdi. Ona boşluk vermemeye çalışıyordum.” Süre cezasına rağmen Hamilton, Leclerc’in peşine düştü ve 50. turda yaptığı atak ile liderliği ele geçirdi ve ardından 99. yarış zaferini garantiledi ve Mercedes takım arkadaşı Valtteri Bottas ise üçüncü oldu. Hamilton’ın galibiyeti ona 25 puan kazandırdı ve onu sürücüler sıralamasında Verstappen’in sadece sekiz puan gerisine yerleştirdi. Silverstone organizatörlerinin yaptığı açıklamaya göre pazar günkü yarışa 140.000 kişi katıldı.