Profesyonel spor ikonları genellikle statülerini halkı etkilemek ve onlara yardım etmek için kullanır ancak LeBron James kadar değil. Lakers’ın forvetinin en büyük projelerinden biri, büyüdüğü Ohio, Akron’daki ‘Söz Veriyorum’ isimli okuluna sağladığı fon. Miami Heat için oynadığı zamanlarda James, memleketindeki çocukların okul durumunu iyileştirmek için ‘Söz Veriyorum’ girişimini başlattı. Bu, 2022 yılına kadar birden sekizinci sınıflara kadar eğitimi uman yeni bir okulu desteklemek için ortaya çıktı. Aile vakfı, kamuya açık ilkokula 20 milyon dolar yatırım yaptı ve öğretmenlerin maaşlarının ödenmesine yardımcı olmak ve sınıf büyüklüklerini yönetilebilir tutmaya yardımcı olmak için yılda 1 milyon dolar veriyor. Okul, özellikle risk altındaki çocuklara yardım etmeyi amaçlıyor ve koronavirüs salgını sırasında LeBron, öğrenciler için bakım ve yemek paketleri sağlamaya yardımcı oldu. Çocuklar mezun olduktan sonra, James’in vakfı, çocukların üniversiteye devam etmeleri için önümüzdeki yıllarda 1.000’den fazla öğrenci bursu vermeyi taahhüt etti. Bu, çocukların üniversitede eğitim almalarını sağlamak için neredeyse 41 milyon dolara denk geliyor.

LeBron James, 2010 yılında 2.5 milyon dolar bağışladığı Amerika Erkek ve Kız Kulübü’nün de destekçisi olmuştur. James, ‘The Decision’ adlı bir ESPN özel programını tamamladıktan sonra, gösteriden elde edilen geliri daha sonra sağlayan organizasyona verdi. (gençler için okul projeleri.) LeBron James’in vakfı aynı zamanda, her ikisi de Amerika ve yurtdışındaki çocuklara yiyecek, su, bakım ve eğitim sağlayan ONExONE ve Çocuk Savunma Fonu’na önemli bir katkıda bulunuyor. 2016’da 4 kez NBA şampiyonu olan oyuncu, eski boksör Muhammed Ali’nin hayatına dayanan bir sergiye yardımcı olmak için Smithsonian Ulusal Afrika Amerikan Tarihi ve Kültürü Müzesi’ne 2,5 milyon dolar bağışta bulundu. James, bağışını Ali’nin kendisi için ne ifade ettiğine bağladı. Sadece bir spor şampiyonu ve ilham kaynağı olarak değil, aynı zamanda yüzüğün dışında temsil ettiği şey için de.

Hayırsever bağışlarının ötesinde LeBron James, Amerika’daki ırksal ve sosyal adaletsizlik gibi konularda değişimi etkilemeye yardımcı olmak için sesini kullanıyor. Demokrat liderler Barack Obama, Hilary Clinton ve Joe Biden’ın açık sözlü bir savunucusu oldu. Ayrıca Amerika’da farkındalık yaratmaya ve insanların oy haklarını korumaya yardımcı olan ‘Bir Oydan Daha Fazlası’ organizasyonunu kurdu. LeBron James’in son projesi, adını Akron’un alan kodundan alan “House Three Thirty”. 2022’de açılması planlanıyor ve eğitim, mali sağlık programları sağlayacak ve toplum faaliyetleri için boş bir alan olacak.