Brooklyn Nets genel müdürü Sean Marks, yıldız oyuncunun aşı durumuyla ilgili sorunlar devam ederken Kyrie Irving’in tam bir katılımcı olmaya hak kazanana kadar takımla oynamayacağını veya antrenman yapmayacağını doğruladı. Cuma günü, bir New York Belediye Binası yetkilisi CNN’ye Irving’in takımın tesisinde antrenman yapmasına izin verileceğini, ancak şehrin Covid-19 aşı zorunluluğu nedeniyle Nets’in Barclays Center’daki sahasında oynamaya uygun olmayacağını söyledi.

Teknik direktör Steve Nash, iç saha maçlarında takımında Irving’in olmayacağını kabul etmişti ancak Marks, Nets’in takımın bir üyesinin yarı zamanlı olmasına izin vermeyeceğini söyledi. Marks yaptığı açıklamada, “Kyrie kişisel bir seçim yaptı ve bireysel seçimi hakkında saygı duyuyoruz” dedi. “Şu anda seçim, takımın tam zamanlı bir üyesi olma yeteneğini kısıtlıyor ve ekibimizin hiçbir üyesinin yarı zamanlı olarak takıma katılmasına izin vermeyeceğiz. “Bir ekip olarak kimya oluşturmaya devam etmemiz ve köklü birliktelik ve fedakarlık değerlerimize sadık kalmamız zorunludur. “Sezon için şampiyonluk hedeflerimiz değişmedi ve bu hedeflere ulaşmak için organizasyonumuzun her bir üyesinin aynı yöne gitmesi gerekiyor. Sezonun başlaması için heyecanlıyız ve ilçeyi güzelleştirecek başarılı bir kampanya için sabırsızlanıyoruz.”

Yedi kez All-Star seçilen Irving, geçtiğimiz ay ligin medya gününde tekrar taraftarların önünde oynamaktan duyduğu heyecandan bahsetmiş, ancak aşı durumunu açıklamayı reddetmiş ve tüm bunları gizli tutmak istediğini söylemişti. “Ne olursa olsun her gün orada olacağımı ve takımın liderlerinden biri olarak takım arkadaşlarımın yanında olacağımı biliyorum.” “Odaklanmanın tüm zamanların en yüksek seviyesinde olması gerektiğini biliyorum, dikkat dağıtıcı şeyler olmamalı. Bu yaratmak istediğim son şeydi, daha fazla dikkat dağıtıcı, daha fazla çember ve bunun etrafında daha fazla dramaydı. “Bunu iyi niyet ve iyi bir kalple sürdürmek için elimden geleni yapıyorum.” NBA, Eylül ayında New York Knicks ve Golden State Warriors’ın yanı sıra Nets’i yerel yönetimler tarafından belirlenen yeni Covid-19 politikalarının aşılanmamış herhangi bir oyuncunun New York ve San Francisco’daki iç saha maçlarında oynamasını yasaklayacağı konusunda uyardı. Nets, 2021-22 sezonunu, 24 Ekim’de Charlotte Hornets’e karşı sezonun ilk iç saha maçına ev sahipliği yapmadan önce, 19 Ekim’de son NBA şampiyonu Milwaukee Bucks’a karşı sezonu açıyor.