Liverpool’un savunma ikilisinin dönüşü, menajerleri Jurgen Klopp’un Premier Lig sezonunun yeniden başlamasının eşiğinde onları riske atmama konusunda kararlı olduğu için beklemek zorunda kalacak.

Kırmızılar, geçen sezon sakatlıklardan dolayı birkaç oyuncu kaybettiklerinde önemli aksilikler yaşadı. En belirgin olanı, tılsımlı stoperleri Virgil van Dijk’in geçen ekim ayında ACL sakatlığıydı. Bundan kısa bir süre sonra, muhalif tehditleri etkisiz hale getirme sorumluluğu genç Joe Gomez’in omuzlarına indi. Ne yazık ki onun için, sadece birkaç gün sonra sol dizine zarar verdikten sonra sezon için sahalardan uzak kaldı. Bıçak altına yatmasını gerektiren ciddi bir hastalıktı. O zamandan beri ikili sahalardan uzak kaldı ve takıma hiçbir şekilde yardım edemedi. Menajer birkaç kez orta saha oyuncularını geçici savunmacı olarak kullanmak zorunda kaldı. Van Dijk ve Joe Gomez arasındaki savunma ortaklığı, Liverpool’un Premier Lig döneminde ilk lig şampiyonluğunu kazanmasında çok önemliydi. 30 yıllık bir bekleyişin ardından bu oyuncu grubu, en çok beklenen şampiyonluk kupasını Anfield’a geri getirdi.

Liverpool teknik direktöründen son haberler Hem van Dijk hem de Joe Gomez ilk takımla antrenmanlara geri döndükten sonra işler Liverpool taraftarları için olumlu görünüyordu, ancak patron şimdi yeni sezonun başlangıcına tamamen uygun olma şansları konusunda şüphe uyandırdı. Jürgen Klopp, her iki oyuncunun da Liverpool’un Avusturya’daki sezon öncesi kampına katılmasını beklemediğini açıkça belirtti. Van Dijk ve Gomez’in geri dönüp dönemeyecekleri sorulduğunda, şunları söyledi: “Maalesef yine de sürpriz olur. Ama gerçekten iyi görünüyorlar. Bakın, bence her şeyi yapıyorlar, futbol oynuyorlar, onları antrenmanlarda tutuyoruz, elimizden geleni yapıyoruz, fazla bir şey yapmıyorlar falan filan. bunun gibi.” “Sadece sabırlı olmalıyız, sezon öncesi bir maç için değil, tam bir sezon için hazırlanıyoruz. Burada bir maç için risk almayacağım, bu yüzden görmemiz gerekiyor. Daha önümüzde çok maç var, sezon önü maçları, ama bir sonrakine dahil olduklarını görmüyorum.”

Klopp, önümüzdeki yıl için hiçbir şeyi riske atmak istemiyor. Anfield’da bir önceki yıl gibi bir savunma kriziyle uğraşmak sadece daha fazla sefalete neden olur. Bu nedenle, savunma ikilisini yeni sezonun ilk birkaç maç gününden muaf tutacağına dair spekülasyonlar da var. Sezonun ilk iki maçında Liverpool, Norwich City ile bir deplasman maçında karşılaşacak ve ardından Reds, Anfield’da Burnley’i ağırlayacak. Bu maçların Liverpool için nispeten erken ve nispeten daha kolay olduğu göz önüne alındığında, 10 aylık bir aradan sonra kondisyona yeni dönen oyuncuları zorlamaya çalışmamak akıllıca olacaktır. Liverpool henüz Hertha, Athletic Club ve Osasuna’ya karşı sezon öncesi üç hazırlık maçından hiçbirini oynayamadı.