Premier Lig ekibi Tottenham Hotspur tarafından görevden alındı. Mourinho, 30 Haziran 2024’e kadar sürecek bir anlaşma ile 2021-22 sezonu bittikten sonra İtalyan klübünün sorumluluğunu üstlenecek. Mourinho yaptığı açıklamada, “Romalı taraftarların inanılmaz tutkusu beni işi kabul etmeye ikna etti ve gelecek sezona başlamak için sabırsızlanıyorum” dedi. Roma Salı günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, mevcut teknik direktör Paulo Fonseca’nın mevcut sezonun sonunda görevinden ayrılacağını duyurdu.

Kulüp, geçtiğimiz hafta Avrupa Ligi yarı final ilk maçında Manchester United karşısında 6-2’lik ağır bir yenilgi aldı ve şu anda ligde yedinci sırada yer alıyor. Roma Başkanı Dan Friedkin ve Başkan Yardımcısı Ryan Friedkin yaptığı açıklamada, “José Mourinho’yu AS Roma ailesine kabul etmekten heyecan ve mutluluk duyuyoruz” dedi. “Her seviyede kupa kazanan harika bir şampiyon olan José, iddialı projemize muazzam liderlik ve deneyim sağlayacak. “José’nin gelmesi, kulüp genelinde uzun vadeli ve tutarlı bir kazanma kültürü oluşturmada büyük bir adım.”

Mourinho, oyundaki en tanınmış ve başarılı menajerlerden biridir ve daha önce Real Madrid, Manchester United, Inter Milan ve Chelsea gibi takımlara koçluk yapmıştır. Yakın süreçte The Times’a verdiği röportajda “İnsanların benim en alçakgönüllü adam olmadığıma dair bir algıya sahip olduğunu düşünüyorum” dedi. “Bence insanlar yanılıyor! “Doğamın gerçekten alçakgönüllü olduğunu düşünüyorum.

Tottenham’dan ayrılmasının ardından ve spordaki geçmişine bakıldığında, birçok kişi Mourinho için sırada ne olduğunu merak etti. Cumartesi günü The Times gazetesine verdiği demeçte, yalnızca rekabetçi bir lig olarak gördüğü bir işte çalışacağını söyledi. “Almanya ve Fransa’da A kulübüne mi yoksa B kulübüne mi gideceğinizi biliyorsunuz, kaderinizin hemen yazılacağını biliyorsunuz” dedi. “Her şey baskı ile ilgili. Onu istiyorum. Her zaman baskıyı seçerdim. Bazen bu baskı dengesizleşiyor veya orantısız oluyor, ama tam tersini reddediyorum! Baskının ve rekabetin olmadığı bir ülkeye gitmeyi reddediyorum. Reddediyorum!”