Hükümet ve Yaz Oyunları’nın Japon organizasyon komitesi yurtdışı ziyaretçilerinin konuda resmi bir karar vermek için muhtemelen önümüzdeki hafta Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve diğer iki kurulları ile uzun bir toplantı yapmaları bekleniyor. İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkililere göre hükümet, Japon halkının koronavirüs konusundaki endişeleri ve birçok ülkede daha bulaşıcı varyantların tespit edildiği göz önüne alındığında yurt dışından hayranları karşılamanın mümkün olmadığı sonucuna vardı. Japonya, Tokyo’da günde 2.500’den fazla vakaya ulaştığı Ocak ayı başından bu yana, hükümetin enfeksiyon sayısını azaltması başlangıçta beklenenden daha fazla zaman aldığından, ilke olarak yabancı uyrukluların yeni girişlerini durdurmaya devam ediyor

Kararla birlikte, özellikle virüs salgını nedeniyle oyunlar bir yıl ertelenmeden önce, gelen ziyaretçilerin Japon ekonomisini canlandırma beklentilerinin yüksek olduğu göz önüne alındığında, hükümetin büyüme stratejisini de gözden geçirmesi gerekecek. 3 Mart’ta, Uluslararası Paralimpik Komitesi ve Tokyo metropol hükümetini de içeren beş organizasyon organının temsilcileri, bu ayın sonuna kadar denizaşırı seyircilerle ilgili bir karar vermeyi kabul etti.

Daha sonra, Japonların büyük etkinliklere katılım kısıtlamalarına göre salonlara girmesine izin verilecek seyirci sayısı konusunda Nisan ayında bir çağrı yapacaklar. Oyunların bir yıllık ertelenmesi balon maliyetinin en az 1.64 trilyon yen’e (15 milyar $) çıkmasına neden olurken, organizasyon komitesi bilet satışlarından 90 milyar yen kazanmayı bekliyordu. Komitenin artık yabancı bilet sahiplerine para iadesi yapmaya devam etmesi gerekiyor ve oyunların kurumsal sponsorları tarafından davet edilecek yabancı seyircilerle ne yapılacağını ayrıca düşünmesi bekleniyor. Satılacak toplam bilet sayısını kamuya açıklamadı, ancak bazı yetkililer, oyunların bir yıl önce yeniden planlanmasından önce 9 milyonun üzerinde olabileceğini söyledi.

Yaklaşık 1 milyon denizaşırı izleyicinin Japonya’ya girdiği tahmin edilirken, ülkede şimdiye kadar yaklaşık 810.000 geri ödeme talebinde bulunan yaklaşık 4,45 milyon bilet satıldı. Aralık ayında, Olimpiyatlar için COVID-19 önlemleri almakla görevli hükümet liderliğindeki bir panel, bir ara raporda, denizaşırı seyircilerin toplu taşımayı kullanabileceklerini ve nispeten az olan ülkelerden gelseler 14 günlük karantina şartından muaf tutulabileceklerini söyledi.Ancak Japon organizatörler, oyunları kapalı kapılar ardında tutmak ve sadece Japonya’dan sınırlı sayıda seyirci ile sahnelemek gibi birkaç seçeneği paralel olarak inceledi.

“Dünyanın dört bir yanından insanların tam bir stadyuma gelmesini gerçekten istiyoruz, ancak onları kabul etmeye hazır olmadıkça ve Japonya’daki tıbbi durum mükemmel değilse, denizaşırı ülkelerden gelen ziyaretçiler için de büyük sorunlara yol açacaktır.” Japon komitesi başkanı Hashimoto geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte bunları belirtmişti.Hashimoto, 25 Mart’ta Olimpiyat meşalesi yarışının iç ayağı başlamadan önce yurt dışından gelen ziyaretçilerin maçları her bir mekandaki stantlarda canlı olarak izlemesine izin verip vermemeye karar verdi. Planlamayı bilen yetkililer Salı günü, bayrak dizisinin açılış töreninin de virüsün yayılmasını önlemek için seyircisiz yapılacağını söyledi.

Yetkililer, organizasyon komitesinin Fukuşima’nın kuzeydoğudaki ilinde töreni kapalı kapılar ardında düzenlemenin gerekli olduğuna karar verdiğini, ancak pandeminin ortasında büyük kalabalıkların oluşmasını önlemek için yalnızca katılımcı ve davetlilerin etkinliğe katılmasına izin verdiğini söylediler.