Ruben Dias, Manchester City için geçen yaz Benfica‘dan transfer edildi ve daha önce dengesiz olan bir savunmayı sağlamlaştırdı. Cityzens, son yıllarda savunmacılara çok para harcadı. Her oyuncu takımın başarılarına katkıda bulunurken, Ruben Dias grubun en etkilisi oldu. Portekizli oyuncu, kulübe gelişinden bu yana takımın ilk 11’inde düzenli olarak yer aldı ve savunmada çok sayıda üst düzey performans sergiledi. Geçmiş kariyerinde merkezi bir savunma oyuncusu olan Carragher, şimdilerde van Dijk ve Dias arasındaki karşılaştırmalara ağırlık verdi. Eski Liverpool oyuncusu, van Dijk’in Merseyside’daki performanslarını ve başarılarını övdü. Ancak, Dias’ı “yeni cins” in önemli bir figürü olarak onurlandırdı.

Carragher, “Van Dijk’ın son birkaç yılda Şampiyonlar Ligi’ni kazandığını gördük. Sanırım yeni bir jenerasyon geliyor ve bu adam (Dias) bunun büyük bir parçası. Bence Premier Lig‘de uzun süredir gördüğüm en iyisi, “dedi. Carragher, ekledi ve “Diğer yarı finalde, Thiago Silva ve Sergio Ramos da kendi neslinin en iyi stoperlerinden ikisi. Ama büyük başarılar kazandıkları kariyerlerinin sonuna doğru geliyorlar.”dedi.

Carragher “Bence ilk sezonunda Man City‘de büyük bir iş yaptı, bence çok iyi bir seviyede. Söyleyeceğim şey, van Dijk’ın, Dias’ın sahip olmadığı fiziksel özelliklerle kutsanmış olmasıdır. Bu yüzden, bazı açılardan, Ruben Dias’dan daha çok etkilendim, “dedi. Carragher, söylemlerini şöyle açıkladı. “Van Dijk’i izlediğinizde, bu bir Rolls-Royce izlemeye benziyor, sadece onun nasıl hareket ettiğini düşünüyorsunuz. Çoğu oyuncu buna sahip değil ve Ruben Dias muhtemelen buna sahip değil, bu yüzden muhtemelen daha fazla konsantre olmak zorunda.”