Gerginlik ve umut dolu bir gecede İtalya , Wembley Stadyumu’nda oynanan Euro 2020 finalinde İngiltere’yi penaltı atışlarıyla mağlup ederek 15 yıldan sonra ilk büyük şampiyonluğunu kazandı. Açılışın iki dakikasında Luke Shaw’un golü, İngiltere’ye bütün gece sürdürecek gibi görünen bir üstünlük sağladı, ikinci yarının ortasında bir kale ağzı karambolü sonrasında Leonardo Bonucci, İtalya’yı hayata döndüren golü attı. Maçın geri kalanında uzatmalar ve penaltılar kaçınılmazmış gibi geldi, çünkü iki taraf da rakip defans oyuncularını gerçekten rahatsız edecek kadar adam göndermeye istekli veya cesur görünmüyordu. İngiltere yıllar boyunca penaltılarda sayısız kalp kırıklığı yaşadı ve bu sefer Marcus Rashford, Jadon Sancho ve Bukayo Saka’nın kaçırdığı penaltılar, İngiltere’yi yıllarca beklenilen kupadan mahrum etti.

Vahşi İtalyan kutlamaları sırasında, bütün gece muazzam olan ve haklı olarak maçın adamı ödülünü kazanan Bonucci, İngiliz taraftarların yaralarına daha da fazla tuz basmak için saha kenarındaki kameraya “Futbol Roma’ya geliyor” diye bağırdı. İngiltere’nin 1966’ya kadar uzanan büyük uluslararası yarışmalardaki sefil koşusunu sona erdirmek için bekleyişi, Katar’da Dünya Kupası’na ev sahipliği yapana kadar en az bir yıl daha sürecek.

İtalya’nın Euro 2020’nin başlamasından önce finale ulaşmasını, tüm yarışmayı kazanması bir yana, çok az kişi bekliyordu, ancak Roberto Mancini’nin tarafı, üç heyecan verici grup aşaması maçının ardından hızla kupanın en büyük adaylarından biri haline geldi. İtalya’nın penaltı atışlarındaki iki iyi kurtarışla kahramanı olan Gianluigi Donnarumma, haklı olarak turnuvanın oyuncusu seçildi ve kaleci, bu tarafın öngörülebilir gelecekte rekabetçi kalmasını sağlayacak bir grup yetenekli yıldıza liderlik ediyor. İngiltere’ye gelince, bu mağlubiyetin hem oyuncular hem de taraftarlar için bir süre daha canını sıkacak gibi görünüyor, ancak kadro en azından bunun ülkeye elli yıldan uzun süredir görülmemiş bir turnuva sağladığını bilmenin tesellisine sahip.