Açılış töreni, hiçbir taraftar geçit törenine katılmadan ve sporcuların sayısı geçen yıllara göre daha az bir şekilde tenis yıldızı Naomi Osaka’nın kazanı yakmasıyla resmen başladı. Japonya’da gece yarısı civarında görkemli bir havai fişek gösterisi Tokyo gece gökyüzünü aydınlatırken tören sona erdi.

Tokyo 2020 organizatörlerine göre, açılış törenine 950 kişi katıldı. 68.000 kapasiteli bir mekanda sadece bir avuç taraftar ve yarışan 206 yarışmacı Oyunlara resmen karşılandı. Etkinliğe ABD First Lady’si Jill Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron katıldı. Sporcuların Olimpiyat Köyüne yarışmalarından beş gün önce varmaları ve en az iki gün sonra ayrılmaları beklenirken, önceki Olimpiyatlara kıyasla daha az ülke geçit törenine katıldı. Örneğin ABD Takımı, 600’den fazla güçlü bir takımdan 200’den fazla sporcuyu stadyumda yürürken, Avustralya’nın 472 sporcusunun 63’ü katıldı.

Tongan Pide Taufatofua geri döndü. Taufatofua ilk olarak beş yıl önce Rio’da geleneksel tonga elbisesi giymiş ve üzeri yağla kaplı bir gömleksiz göründüğünde Olimpiyat seyircilerinin dikkatini çekmişti. Daha sonra, iki yıl sonra Pyeong Chang Kış Olimpiyatları’nda eylemi tekrarladı. Ancak Taufatofua, bu sefer Vanuatu’nun bayrak taşıyıcısı ve kürekçi Riilio Rii ile de üstsüz ve yağlı bir rekabet yaşadı.

Sporcular sosyal olarak mesafeli kaldılar: Sporcuların çoğu stadyumda yürürken sosyal mesafeyi korudu, ancak Arjantin ve Portekiz gibi diğerleri coşkuyla tezahürat ve dans etmeye başladı. Alay, modern Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan ilk ülke olan Yunanistan ile başladı ve sporcuları, 2016 Rio Olimpiyatları’na katılan 29 kişilik Mülteci Olimpiyat Takımı’ndan sporcular takip etti.

Covid-19 kurbanları hatırlandı. Pandemi sırasında hayatını kaybedenlerin yanı sıra 1972 Münih Olimpiyatları’nda bir terör saldırısında öldürülen 11 İsrailli sporcu için de saygı duruşunda bulunuldu. Koronavirüs sürecinin son 18 ayda sporcuları nasıl etkilediği de kabul edildi. Bir eleme etkinliği iptal edildiğinde Olimpiyat hayalleri suya düşen Japon boksör ve hemşire Arisa Tsubata, açılış töreninin başlangıcında karanlıkta bir koşu bandında tek başına koşarken görüldü. Bundan sonra ne bekleniyor? Bugünden itibaren Oyunların ilk madalyaları dağıtılacak; Aylarca süren zorluklar ve belirsizliklerden sonra, Olimpiyat organizatörleri sonunda sporun konuşmasına izin verebilecek.