Güney Amerika’nın 2022 Dünya Kupası elemelerinin mart ayının son haftasında başlayacak olan maç günü, korona salgınının devam etmesinin ardından iptal edildi. Beşinci ve altıncı maç günlerinin ne zaman yeniden planlanacağı henüz belli değil. Eylül ve Ekim aylarındaki tarihlerden bahsediyoruz. Beşinci ve Altıncı maçların yanı sıra, ezeli rakipler Brezilya ve Arjantin arasında yapılacak olan maç 30 Mart günü oynanacaktı. Avrupanın önde gelen kulüplerinden Manchester City’nin teknik direktörü Pep Guardiola ve Liverpool’un hocası Jürgen Klopp da daha öncelerde, korona virüs sürecinin bu denli sıkıntılı olduğu zamanlarda oyuncularının Güney Amerika’da düzenlenecek bir turnuvaya gitmesini istemiyordu. Guardiola, “Bu denli büyük çapta bir turnuvayı şuan başlatıp oyuncuların, taraftarların ve çalışanların sağlığını riske atmak hiç mantıklı değil,” dedi.

Geri dönen yolcular için kısıtlamalar. Bazı Bundesliga yetkilileri de durum hakkında turnuva yetkilileri ile konuşmak istediklerini ve ancak o zaman oyuncuların ulusal düzeydeki turnuvaya gitmeleri için izin verebileceklerini belirtti. Futbolcular ise bu denli ulusal çapta bir turnuvayı kaçırmak istemiyor. Fifa Başkanı Gianni Infantino , Cuma günü kulüplere “sağlıkları tehlikede olmadığı sürece” oyuncuların turnuvaya gitmesine izin verilmesi çağrısında bulundu. Brezilya ve Güney Amerika’daki diğer bazı eyaletler, pandeminin en çok etkilediği bölgeler arasında. Korona virüs salgını nedeniyle, şu anda Büyük Britanya’da geri dönen yolcular üzerinde ciddi kısıtlamalar var. Şimdiye kadar futbolcular için özel bir düzenleme yok. Oluşan bu karmaşa, futbolcuların durumunu da belirsiz kılıyor

Avrupa’daki Dünya Kupası elemeleri gerçekleşmeye devam etmektedir. Alman takımı için üç maç planlanıyor: 25 Mart’ta DFB-Elf İzlanda ve 31 Mart’ta Kuzey Makedonya’yı konuk edecek. Arada, Romanya’nın evinde 28 Mart’ta oynanılacak olan maç da programda. Güney Amerika Futbol Dünya Kupası turnuvasının kurucusu ve düzenleyicisi CONMEBOL’un, eleme maçlarına ne zaman start vereceği ve turnuvanın akıbetinin ne olacağı merak konusu. Ancak kıta genelinde uygulanan seyahat kısıtlamaları sebebiyle turnuvanın yakın süreçte başlaması zor görünüyor.