“Golden State’in Oladipo’ya olan ilgisi, ön alanda başka bir top tutucusu bulma niyetini işaret ediyor.” diye yazdı. “Steph Curry ve Draymond Green mükemmel hücum motorları olmaya devam ediyor, ancak Warriors bir sonraki Andre Iguodala veya Shaun Livingston’u arıyor gibi. Oladipo bu rolü doldurabilir mi? Skor üretme etkinliği şu anda düşük olsa da, etrafı daha iyi silahlarla sarıldığında, daha iyi bir görünüm elde edecektir. Aynı zamanda dripling dışındaki diğer oyuncular için şutlar üretebilir ve sert ve mücadeleci bir savunma oyunu ortaya koyabilir. “

28 yaşındaki Oladipo, bu sezon Indiana Pacers’tan Houston Rockets’e takas edildi. İki kez All-Star’a adını yazdırmış oyuncu, yeni kadrosuyla 16 maçta sahadan sadece %38 şut çekerek, sınırlı aksiyonda güçlü bir mücadele ortaya koydu. Oladipo, eksi ve artılarıyla ilgi çekici bir takas hedefi. Oladipo, 2019’da yırtılmış bir dörtlü tendon sakatlığından muzdarip olduktan sonra uzun bir iyileşme sürecinden kaynaklanan pası hala üstünden atmaya çalışıyor. Ayrıca O’Connor’a göre, sayı ortalamaları benzer olsa da Andrew Wiggins ve Kelly Oubre Jr. gibi kanatlardan çok daha iyi oyun kurucu.

Warriors’ın, açıkça yeniden inşaa aşamasına giden ve arka arkaya 13 maç kaybeden Rockets’e sunacak bir tonu yok. Bu arada Rockets, tam da bu nedenle Oladipo ile sözleşme uzatmak için iyi bir şansa sahip değil (son zamanlarda iki yıllık sözleşme uzatmasını reddetti, bu büyük bir sürpriz değil, ancak bu olay muhtemel bir ayrılığı işaret ediyor).

Öyleyse, her iki takım için mantıklı olan gerçekçi bir takas nedir? Victor Oladipo’ya karşı Kelly Oubre Jr., Brad Wanamaker, Alen Smailagic ve Warriors’ın piyango korumalı 2022 birinci tur seçimi düşünülebilir.

Bazı kişiler Oladipo ile Andrew Wiggins takasını konuşuyor. Ki bu takasa bakarsak, Wiggins’in çok pahalı kontratının son üç yılı kaldı. Oubre ve Wanamaker’ın Oladipo gibi offseasondan sonra sona eren sözleşmeleri var ve Oubre, Rockets onu tutmak istediğine karar verirse, bu yaz için Oladipo’dan daha ucuz olacak. Golden State, Curry merkezli bir hücuma, umutsuzca ihtiyaç duyduğu oyun yapabilen oyuncuyu ekler ve söz konusu oyuncunun All-Star formunu geri kazanmasını bekler. Bakıldığında Oladipo için Oubre’li takası daha adil hale getirmek için yarı makul bir ilk tur seçimi gerekiyor.