Serie A takımlarından Fiorentina’nın bu yaz Barcelona’dan Miralem Pjanic’i kiralamak için istekli olduğu bildirildi. Gazzetta dello Sport tarafından hazırlanan bir rapora göre, Toskanalılar mevcut transfer döneminde Pjanic’i geçici olarak transfer etmekle gerçekten ilgileniyorlar. Raporda, Koeman’ın Pjanic’in ayrılmasına yeşil ışık yaktığı ve Fiorentina’nın onunla ilgilenen kulüplerden biri olduğu öne sürülüyor. Bununla birlikte, maaşı Serie A takımı için tökezleyen bir blok olabilir, ancak Barcelona bunu sezon başına 8 milyon €’luk maaşının yarısını karşılayarak telafi edebilir.

Bosna-Hersekli milli futbolcu, Juventus’tan Barcelona’ya Arthur Melo’nun 2020’de Juventus’a gittiği mega bir takasla katıldı. Ancak, Camp Nou’da oynamak için mücadele etti ve bildirildiğine göre, önceliği Torino’ya dönmekle birlikte Catalunya’dan ayrılmaya hevesli. Juventus’ta Max Allegri ile yeniden bir araya gelmek masadan kalkabilir çünkü Bianconeri, gitmesi gereken bazı oyuncuları yollamadıkça yeni oyuncularla sözleşme yapacak durumda değil. 2011 ve 2016 yılları arasında AS Roma ile beş sezon geçiren Pjanic’in Roma’ya dönüşü de tartışıldı. Pjanic, İtalya’nın başkentinde bir kült kahramandı ancak Juventus’a tartışmalı gidişi, sadık Romalılar’la olan ilişkisini gerginleştirdi.

Miralem Pjanic ve Arthur’un transferleri ne Juventus’a ne de Barcelona’ya fayda sağlamadı. Barcelona son birkaç yılda birçok şaşırtıcı transfer yaptı ve bunlardan biri de Juventus’tan Miralem Pjanic’i 2020’de 60 milyon Euro’ya transfer etme kararıydı. Eski Lyon’lu oyuncunun kalitesinden şüphe yoktu ancak Barcelona’nın oyun stiline uyum sağlama yeteneği sorgulandı. Transferden önce Arthur, La Liga’nın en yüksek puan alan genç orta saha oyuncularından biriydi ve ikonik Xavi Hernandez de Brezilyalı’ya olan hayranlığını ifade etmek için ortaya çıkmıştı. Genç yaşı da olumlu bir faktördü ve birçoğu onu uzun yıllar Barselona orta sahasında bir dayanak noktası olarak belirledi. Ancak Juventus’a transferi ivmesini durdurdu ve 25 yaşındaki oyuncu geçen sezon Torino devi için yedekti.

Pjanic, Barcelona’da daha da kötü durumdaydı ve ligde üçüncü sırada yer almak adına, kulüp için sadece altı La Liga maçına ilk 11’de başladı. Geçen yıl iki yönlü transferden ne kulüplerin ne de oyuncuların fayda sağlamadığını ve hepsinin kayıplarını azaltıp yoluna devam etme arayışında olduklarını söylemek mantıklı.