Roger Federer, pazartesi günü Lorenzo Sonego’yu 7-5, 6-4, 6-2 yenerek Wimbledon çeyrek finaline yükseldi. Bu galibiyetle İsviçreli, kariyer rekoruyla birlikte 18. kez SW19’da son sekize ulaştı. Federer ayrıca Açık Çağ’da Wimbledon’da en yaşlı çeyrek finalist oldu ve 40. doğum gününden bir ay önce bu başarıyı yönetti. Ancak sekiz kez şampiyon olan oyuncu, Daniil Medvedev ile Hubert Hurkacz arasındaki maç salı gününe ertelendiği için çeyrek finaldeki rakibini henüz tanımıyor.

Medvedev’in Hurkacz’ı 6-2, 6-7 (2), 6-3, 3-4 önde geçtiği günün ilerleyen saatlerinde yağmur nedeniyle dış sahalardaki tüm maçlar ertelendi. İkilinin salı günü maçı tamamlayacağı göz önüne alındığında, kazanan Roger Federer’e karşı çeyrek final maçı için daha kısa bir geri dönüş süresi alacak. Sahadaki röportajı sırasında bu gerçeği öğrendiğinde Federer, programdaki değişikliğin “haksız” olduğunu kabul etti. Ancak aynı nefeste, İsviçreli, her iki oyuncunun da kendisinden daha genç olduğuna ve bu nedenle fazla dinlenmeye ihtiyaç duymadıklarına dikkat çekti. Federer, “Bu haksızlık” dedi. “(Ama) Bu adamlar genç, toparlanabiliyorlar, bu yüzden onlar için sorun değil. Ne yazık ki onlar da çok iyi.” “Umarım yarın tekrar yağmur yağar” diye ekledi. “Şaka yapıyorum!”

Roger Federer, Grand Slam’de 58. çeyrek finaline yükseldi. Roger Federer’in Wimbledon’daki 18. çeyrek final maçı, aynı zamanda bir Açık Dönem rekoru olan Slam’deki 58. genel maçı olacak. Wimbledon’da 18’e ek olarak Federer’in Avustralya Açık’ta 15, Roland Garros’ta 12 ve ABD Açık’ta 13 çeyrek finali var.

İsviçreli, en son 2020’de Avustralya Açık’ta 57. kez Slam çeyrek finali yapmıştı. Roger Federer’in ezeli rakibi Novak Djokovic, 50 çeyrek final maçıyla tüm zamanların listesinde ikinci sırada yer alıyor. Sırp, bu başarıya pazartesi günü Wimbledon’daki dördüncü tur maçında Cristian Garin’i yenerek ulaştı. Ancak, Djokovic SW19’da sadece 12 çeyrek final maçına çıktı ve bu, İsviçreli’nin puanına kıyasla sönük kalıyor.