Yetkililer, Lionel Messi, Gerard Piqué ve diğer yıldız oyuncular hakkında aşağılayıcı içerik üreten bir şirketle kulüpteki çalışanların ilişkisini araştırıyor. İspanya’daki polis, F.C Barcelona’nın karargahına baskın düzenledi. Polis ilk olarak Pazartesi günü Barselona’nın binasındaki, delilleri ele geçirdi ve emin olduktan sonra dört kişiyi gözaltına aldı. Kulübün başkanlık seçimlerinden bir haftadan daha kısa bir süre önce gerçekleşen tutuklamalar, borçlar, yönetim kurulu iç çatışmaları ve sahadaki kötü performansların düşmesine neden olan bir futbol devi için başka bir kriz daha yarattı.

Katalonya’nın bölgesel polis gücü Mossos d’Esquadra’nın bir sözcüsü, ekonomik suçlar biriminin Pazartesi günü Barselona’nın ofislerinden delillere el koyduğunu ve dört kişinin gözaltına alındığını doğruladığını söyledi. Soruşturmanın devam ettiğini, ancak polis politikasını gerekçe göstererek kişilerin isimlerini vermeyi reddettiğini ekledi. Birden fazla haber medyası, gözaltına alınan dört kişinin, kulübün önde gelen mevcut ve eski yöneticileri olduğunu bildirdi: kulübün başkanlığından kısa bir süre önce, güven oylamasından kısa bir süre önce istifa eden eski başkan Josep Maria Bartomeu; Kulübün genel müdürü Oscar Grau; Hukuk hizmetleri başkanı Roman Gomez Ponti; ve Bartomeu’nun danışmanlarından Jaume Masferrer, tahmin edilen bu dört kişi.

Barcelona yaptığı açıklamada, kulübün yetkililere soruşturmalarında “tam işbirliği” sunduğunu söyledi. Müfettişler, gözaltına alınan dört kişinin, Lionel Messi ve Gerard Piqué de dahil olmak üzere en önemli ve yüksek profilli oyuncularından bazıları hakkında aşağılayıcı sosyal medya içeriği üretmek için gizlice harici bir pazarlama şirketi kurduğunu belirtti. Yıldız oyuncu Messi, kulüpteki çalışanların da parmağının olduğu bu içerikler çıkmaya ilk başladığında hemen bir toplantı isteyerek, Barcelona kulübünü mahkemeye vereceğini söyleyerek takımdan ayrılmak istediğini bildirmişti. Ancak Barcelona mevcut sözleşmesinin mayıs ayında biteceğini belirterek, yıldız oyuncunun bu isteğini reddetmişti. Messi daha sonra geri adım attı ve konuyu mahkemelere taşımak yerine kalacağını açıkladı.

Barcelona kulübünün mali durumu da diğer konular gibi belirsiz. Bu yılın başlarında, bankalara, vergi memurlarına ve rakip kulüplere yaklaşık 1,2 milyar dolar, kısa vadede 600 milyon avrodan fazla ödenmesi gerektiğini gösteren mali tablolar yayınlanmıştı. Kulüp, sorunlarına bir çözüm bulmak için bankalarla acil görüşmelere başladı ve kulübün hisselerinin bir kısmını 250 milyon dolara kadar para toplamak için yatırımcılara satmayı düşünüyor. Barcelona’nın her geçen gün daha kötüye giden bu durumunun tam olarak ne zaman düzeleceği ise belirsiz.