36 yaşındaki oyuncu, Euro 2020 öncesinde dokuz golle Michel Platini ile aynı seviyedeydi ancak 87. dakikada penaltı golüyle Fransa’lı efsaneyi geride bıraktı. Daha sonra duraklama dakikalarında bir gol daha atarak rekorunu tazeledi. Portekiz’in gollerinin üçü de sekiz dakikalık bir baskınla geldi ve Raphaël Guerreiro’nun şutu 84. dakikada çıkmazı aştı. Maçın büyük bölümünde sessiz kalan Portekizli süperstar, 2004’te ilk maçına çıkarak 5 farklı Avrupa Şampiyonası’nda oynayan ilk kişi oldu. Ronaldo maçtan sonra yaptığı açıklamada, “Önemli olan kazanmaktı. Çok iyi savunma yapan bir rakibe karşı zor bir maçtı, ancak üç gol attık ve iki gol atmama yardım ettiği için takıma çok minnettarım.”

Pandemi başladığından beri bir stadyumda kirişlere yığılmış futbol taraftarlarının görüntüsü azdı, ancak Macaristan’ın Budapeşte kentindeki maç Puskas Arena‘da 55.662 taraftarın önünde oynandı. Katılımcıların stadyuma girmeden önce belirli gereksinimleri karşılaması gerekiyordu, Macar sakinlerinin ve yurt dışından gelen taraftarların negatif bir Covid-19 testi veya tam aşı kanıtına ihtiyacı vardı. Macaristan başkenti, yerel yetkililerin giriş koşulları lehine sosyal mesafe önlemlerini gevşetmesinin ardından, bu yılki turnuvada tam bir stadyuma izin verilen tek mekan oldu. Dünya Sağlık Örgütü , geçtiğimiz hafta Covid-19 kapsamında Macaristan’da 50 ölüm ve 782 doğrulanmış vaka kaydedildi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Puskas Arena’daydı ve Macaristan’ın maçın çoğunda Portekiz’i hayal kırıklığına uğrattığı için takımını tutkulu bir şekilde destekledi. Macaristan takımı, maçın uzun bir bölümünde disiplinini hiç bozmadı ve rakibe çok fazla pozisyon vermedi. Ancak 84.dakikada Raphael Guerreiro’nun şutundan gelen gol Macaristan tarafını mental anlamda düşürdü ve bu Cristiano Ronaldo için de bir şans oldu. 84. Dakikaya kadar 0-0 olan maç, hakem son düdüğü çaldığında 3-0’dı. Dünya Kupası kazanan Fransa ve Almanya’nın da grubunda bulunduğu Portekiz için mutlaka kazanılması gereken bir maçtı.