Euro 2020 8 karşılaşmadan oluşan ilk tur, Avrupa Şampiyonalarının gördüğü en büyük eğlencelerden bazılarını sağladı. Büyük üzüntüler, tarihi zaferler ve bol goller. Euro 2020, heyecan vermeye devam eden bir turnuva.

İsviçre’nin, son dünya şampiyonu Fransa’yı ve Çek Cumhuriyeti’nin grup aşamalarında birçok kişiyi etkileyen bir Hollanda takımını elemesinden sonra, çeyrek final kadrosunun böyle görüneceğini çok az kişi tahmin edebilirdi. İngiltere, büyük bir düellonun sonunda Almanya’yı yenerek 55 yıllık bir talihsizliği sona erdirirken, Ukrayna, tarihinde ilk kez bir Avrupa Şampiyonası çeyrek finalinde yerini ayırtmak için uzatmalarda dramatik son ile turu geçmesini bildi.

Belçika – İtalya: Euro 2020 henüz başlamadan favoriler arasında yer alan Belçika, bu şampiyonada şu ana kadar çok az talihsizlik yaşadı. Roberto Martínez’in takımı çok az telaşla çeyrek finale ulaştı ve bunu şimdiye kadar hem tam fit bir Eden Hazard hem de en önemli oyuncularından Kevin De Bruyne ile başardı. Son 16 turunda Portekiz ile oynanan maçtan sonra her iki oyuncunun da bugün İtalya’ya karşı çeyrek finalde yer alacak kadar formda olması pek mümkün değil. Neyse ki Martínez için Belçika’nın “altın nesli” bolca derinlikle kutsanmış ve Dries Mertens, Yannick Carrasco ve Eden’in kardeşi Thorgan Hazard gibileri ile geri dönebilecek. Pek çok kişi bu turnuvayı, şu anda dünyanın 1 numaralı takımı olarak sıralanan bu yetenekli, ancak yaşlanan oyuncu grubu için, ülkelerine şampiyonluk getirmeleri için son şans olarak ilan etti.

İtalya tarafında ise, çok az kişi İtalya’nın turnuva öncesinde olduğu gibi parlamasını bekliyordu, ancak Roberto Mancini’nin tarafı Euro 2020’de izlemesi en eğlenceli takımlardan biri haline geldi. Leonardo Spinazzola ve Manuel Locatelli gibi oyuncuların sınırsız enerjisi bu takıma heyecan verici bir hücum üstünlüğü sağlarken, Marco Verratti’nin sakatlıktan dönüşü orta sahaya daha fazla kontrol sağladı. Avusturya karşısında uzatmalarda 2-1 ile gelen galibiyet, şimdiye kadar karşılaştığı en sert test, genel takım geçen yıllara göre farklı görünse bile, klasik savunma DNA’sının İtalya’nın bu versiyonunda hala var olduğunu kanıtladı. Elbette, bu takım, Leonardo Bonucci ve Giorgio Chiellini gibi cesur savunucular olmasaydı, 82 yıllık yenilmezlik rekorunu şu anki 31 maçlık yenilmezlik serisi ile elde edemezdi.